Mauno Koivisto -juhlavuosi huipentuu presidentin syntymäpäivään

Turkuseura on kerännyt muistoja presidentti Mauno Koivistosta. Kuva: Turkuseura.
Turkuseura on kerännyt muistoja presidentti Mauno Koivistosta. Kuva: Turkuseura.

Turkulaislähtöisen presidentti Mauno Koiviston syntymän satavuotisjuhlavuoden ohjelmaa on tarjolla presidentin syntymäpäiväviikolla Ruskolla ja Turussa.

TAPAHTUMAT.

Presidentti Mauno Koiviston syntymästä tulee marraskuussa kuluneeksi 100 vuotta. Vahtolaisuutta kautta aikojen -seminaarisarja jatkuu  Vahdon seurakuntatalolla 23.11. kello 18 juhlavuoteen liittyvällä luennolla. Aiheesta alustaa historioitsija Turkka Myllykylä.

Ruskon Vahdon kunnanosassa järjestetään juhlatilaisuus presidentin syntymäpäivän kunniaksi lauantaina 25.11 kello 14.

Tilaisuudessa paljastetaan presidentin kunniaksi teetetty muistolaatta Vahdon kirjastolla, entisellä Laukolan kansakoululla, jossa Koivisto toimi opettajana vuosina 1952–53. Vahdon kirjastossa on kuluneen juhlavuoden ajan ollut esillä suosittu Mauno Koivisto opettajana Vahdolla -näyttely, johon kävi tutustumassa myös presidentin tytär Assi Koivisto-Allonen puolisoineen. Nyt juhlassa presidentin sukulaisia edustaa Assin serkku Marianne Nykänen.

Muistolaatan paljastusjuhlan järjestelyistä vastaa Ruskon hyvinvointilautakunnan asettama työryhmä Vahto-Seuran johdolla.

Ryhmän puheenjohtaja Irmeli Kuusela kertoo, että järjestelyt aloitettiin hyvissä ajoin jo keväällä.

– Innokas työryhmämme on yhdessä kunnan kanssa tehnyt paljon töitä, ja nyt onkin hienoa päästä yhdessä juhlistamaan Mauno Koivistoa. Vaikka tilaisuus on ajallisesti tiivis, pyrimme tekemään siitä presidentillisen arvokkaan juhlan, Kuusela jatkaa.

Avoin tilaisuus järjestetään Vahdon kirjaston pihapiirissä, osoitteessa Laukolan koulutie 2 B. Tilaisuuden arvioitu kesto on noin 45 minuuttia.

Kirkkomuusikko Sauli Hannukselan johtaman SbC-kamarikuoron esityksen ja juhlapuheiden jälkeen tarjotaan juhlavieraille kahvit. Erikoisuutena tilaisuudessa on juuri juhlaa varten suunniteltu Manu-pulla, joka paljastetaan muistolaatan tavoin vasta juhlan aikana. Pullan suunnittelusta vastaa paikallinen Mattilan pitopalvelu.

– Manu-pullan ulkomuoto on vielä tarkoin varjeltu salaisuus. Tervetuloa tutustumaan siihenkin 25.11., toivottaa tilaisuudessa Vahto-seuran puheenvuoron pitävä Irmeli Kuusela.

Tapahtumassa kuullaan myös Ruskon kunnanvaltuuston puheenjohtajan Antti Mattilan ja presidentti Koiviston sukulaisten puolesta paikalle saapuvan Marianne Nykäsen puheet sekä historioitsija Turkka Myllykylän muistelo.

Samana päivänä Mauno Koivisto -juhlavuotta vietetään Turun matkustajasatamassa järjestettävällä kiven paljastuksella.

Mauno Koiviston kivi julkistetaan lauantaina 25.11. kello 11 Turun vanhan satamakonttorin vieressä, missä Koiviston ensimmäinen työhuone sijaitsi (1948–1951).

Turun Linnanniemen alueella järjestettävän tilaisuuden jälkeen Forum Marinumissa järjestetään ohjelmallinen kahvitilaisuus. Tapahtumassa Koiviston tytär Assi Koivisto-Allonen muistelee isäänsä ja Turun yliopiston Suomen historian lehtori emeritus Veikko Laakso pitää esitelmän Mauno Koivistosta. Kahvitilaisuuteen ilmoittautuminen tapahtuu koivisto100v@gmail.com -osoitteeseen viimeistään 17.11. mennessä.

Koivistoa muistetaan Turussa myös juhlaseminaarilla, näyttelyillä, opastuskierroksilla ja juhlalentopallo-ottelulla.

Turkuseura järjestää juhlapäivän kunniaksi maksuttomia, opastettuja Meijä Manu -kävelykierroksia, joissa tutustutaan Koiviston Turkuun Aurajoen läheisyydessä.

Syntymäpäivää edeltävänä päivänä Turun kaupunki muistaa Koivistoa juhlaseminaarissa 24.11. kello 12.30–15.30 kaupungintalolla. Seminaaria voi seurata suorana lähetyksenä osoitteessa https://kepit.tv/#/c/grassmark/e/2JUKERENUN.

Syntymäpäiväviikolla Mauno Koivistoa muistellaan myös juhlalentopallo-ottelun merkeissä.

Juhlaottelu käydään keskiviikkona 22.11., kun TUTO Volley kohtaa Turun palloiluhallilla Hurrikaanit.

Vierailukeskus Joessa on nähtävillä 25.11. asti Turkuseuran ja Turun kaupungin yhdessä järjestämä Meijä Manu -näyttely, joka keskittyy erityisesti Koiviston Turun vuosiin.

Turun kaupunginkirjastoon on auennut uusi näyttely Manuaali: Sata vuotta Mauno Koiviston syntymästä, jossa on koottu yhteen kirjaston aineistoista Koiviston ja Koivistoon liittyviä teoksia. Näyttely on esillä 30.11. asti pääkirjaston aulassa. Pääkirjaston sisäpihan seinälle heijastetaan osana näyttelyä valokuvia Mauno Koivistosta.

Katariina Mäkinen-Önsoy