Vanhustenviikko huipentuu Eläkeläisfestareihin ja juhliin

Tehdään iästä numero

Paimiossa Vanhustenviikon juhlatilaisuudessa 4.10. pääpuheenvuoron piti vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo.
Paimiossa Vanhustenviikon juhlatilaisuudessa 4.10. pääpuheenvuoron piti maamme ensimmäinen vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo, joka muistutti ikääntyneiden oikeuksista. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.

Torstaina 5. lokakuuta vietetään Valtakunnallista iäkkäiden ulkoilupäivää.

SENIORIT.

Vanhustyön keskusliiton käynnistämää Vanhustenviikkoa vietetään 1.−8. lokakuuta. Moni varsinaissuomalainen kunta järjestää Vanhustenviikon kunniaksi ohjelmaa ikääntyneille ja heidän läheisilleen. Vanhustenviikon teemana on tänä vuonna Tehdään iästä numero.

Kaarinassa järjestetään Syysliike 2023 -ikääntyneiden ulkoilutapahtuma torstaina kello 13− 15 . Iltapäivää vietetään ulkoillen Hovirinnan uusien kuntoportaiden sekä kuntoradan ympäristössä. Ohjelmassa on muun muassa ulkokuntolaitteiden opastusta, kevyttä jumppaa ja venyttelyä, pihapelejä sekä luontoaiheisia toimintarasteja. Tapahtuman järjestää Kaarinan kaupunki yhteistyössä Ammattiopisto Livian kanssa.

Mynämäessä on luvassa torstaina 5.10. kello 10−11 seniorireippailua keskustan alueella. Kävelysauvoja on lainattavissa uimahallilta. Kokoontuminen uimahallin edessä. Ulkoliikuntavarustus. (Liikuntatoimi)

Liikuntatuokiosta on mukava siirtyä kello 12 Vanhustenviikon kirkkokahvikonserttiin Mynämäen kirkkoon, jossa soi tuttu ja hieman tuntemattomampi kirkkomusiikki eri aikakausilta.

Perjantai alkaa Mynämäessä kello 10 liikunnallisella aamupäivällä Asmandiassa (Opintie 36). Ohjelmassa on vetreyttävä jumppa, ulkopelejä, ulkokuntolaitteisiin tutustumista ja mukavaa yhdessäoloa makkaranpaiston ja nokipannukahvin lomassa. (Liikuntatoimi). Mynämäen uimahallissa voi osallistua kello 14−16 Virtuaalivesijumppa-laitteen esittelyyn/opastukseen. Ilmainen sisäänpääsy seniori-ikäisille kello 13.30−15.30. (Mynämäen uimahalli, Virastotie 1).

Naantalissa on torstain 5.10. ohjelmassa kello 17 avoin luento huimauksesta Aurinkokodin Aurinkokammarissa (Myllynkiventie 5). Perjantaina kello 11−12 Naantalin museon Humpissa kuullaan Peltiä ja posliinia -luento. Luennon jälkeen mahdollisuus tutustua näyttelyyn (Mannerheimikatu 21).  Vanhustenviikon pääjuhla pidetään tuttuun tapaan Naantalin seurakuntakeskuksessa (Piispantie 2) sunnuntaina 8.10. kello 12.

Paimiossa vietetään valtakunnallista iäkkäiden ulkoilupäivää Jokipuistossa (Sahurintie 7) torstaina kello 13–15. Iltakuudelta on luvassa Pyhän Mikaelin kirkon iltakirkko.

Raision kaupunki ja Raision vanhusneuvosto järjestävät monipuolista ohjelmaa Vanhustenviikolla. Torstaina pidetään esimerkiksi Tasapaino taitavaksi -jumppatuokiot kello 10.15 ja 10.45 Kirjastotalon sisäpihalla. Tapahtumaviikko huipentuu perjantain 6.10. Eläkeläisfestareihin Raision kirjastotalolla kello 10–15.

Sauvon palvelukeskuksen pihalla (Hakkistie 4) ulkoillaan yhdessä torstaina 5. lokakuuta. Kahvia on tarjolla kello 9.30–11. Eläkeliiton Sauvo-Karunan yhdistyksen kuntolenkkeilijät lähtevät liikkeelle kello 10 palvelukeskukselta. Viikkomessu ja kirkkokahvit ovat ohjelmassa Sauvon kirkossa kello 13–15.

Perjantaina Eläkeliiton Sauvo-Karunan yhdistyksen lauluryhmä esiintyy palvelukeskuksen ruokasalissa kello 14. Paimion opiston osallistava musiikkituokio valtaa Sauvon kirjaston kulttuurilauantain 7.10. kello 13.

Turussa torstaina kello 13 Lähitori Iso-Heikki (Revontulenkatu 4) tarjoilee Nivelrikon itsehoito -luennon ja tietoa Turun Seudun Nivelyhdistyksen toiminnasta. Varhan ikäihmisten palveluohjaaja on tilaisuudessa tavattavissa.

Sauvakävelyä porukalla on luvassa 5.10. kello 10–10.45. Lähtö Lehmusvalkaman hyvinvointikeskuksen pääoven luota (Karviaiskatu 7). Lea Laven ja Timo Rautala esiintyvät Lehmusvalkaman hyvinvointikeskuksen juhlasalissa kello 13.

Fingerroosin säätiön Löytävän vanhustyön asiantuntijat ovat tavattavissa Hansakorttelissa 5.10. kello 13–15. Jarkko Salmi ja Sunsett tanssittaa Ruusukorttelin hyvinvointikeskuksen juhlasalissa (Puistokatu 11 B) kello 14.00–15.30.

Perjantaina on ohjelmassa Gery ry:n Hyvinvointia ja voimaa ruuasta -luento Lehmusvalkaman hyvinvointikeskuksen juhlasalissa kello 10.30. Lihaskuntoa ylläpitävää ja vahvistavaa kiertoharjoittelua on luvassa Ruusukorttelin hyvinvointikeskuksen liikuntasalissa kello 13–13.45.

Laulaen iloa saamme -musiikkitilaisuus ilahduttaa Omaishoitokeskuksessa (Vanha Hämeentie 105) 6.10. kello 13–14.30. Vanhustenviikkoa ja Euroopan omaishoitajien päivää juhlistetaan yhdessä Leena Suomisen johdolla.

Kaikki Vanhustenviikon tilaisuudet ovat maksuttomia.

Katariina Mäkinen-Önsoy