Nykymusiikkifestivaali What ever Works! pyörähtää käyntiin Turussa

WeW!-ensemble vuoden 2021 konsertissa Sibelius-museossa. Kuva: Antti Kevätlahti.

What ever Works! ry tuo monipuolisen ja raikkaan nykymusiikkikattauksen paikalliseen kulttuurinälkään keskellä vuoden harmainta aikaa.  

MUSIIKKI. Turussa saadaan nauttia yhdeksättä kertaa järjestettävästä What ever Works! -festivaalista 16.–22. marraskuuta.  Tämän vuoden festivaalin otsikkona on Siirtymät / Transitions ja ohjelmassa kuullaan siirtymiä esimerkiksi soolosta duoon, trioon ja yhtyeeseen ja akustisesta elektroniseen.

Festivaali elää ajassa ja näin ollen Kaija Saariahon 70-vuotispäivää huomioidaan festivaalilla. Lisäksi maaliskuussa edesmennyttä Jukka Ruohomäkeä kunnioitetaan muistokonsertissa. Tuoreita kantaesityksiä on muun muassa Juhani Nuorvalan ohjaaman sävellyslaboratorion päätöskonsertissa 17.11., jolloin ensiesityksensä saa viisi upouutta teosta.

Festivaalin avauskonsertissa keskiviikkona 16.11. Sibelius-museossa kuullaan kantaesityksiä esimerkiksi Tytti Arolalta.

Sävellyslaboratorion satoa kuullaan torstaina 17.11. Manillan Vanhassa Viinatehtaassa. Sävellyslaboratorion ohjaajan, säveltäjä Juhani Nuorvalan luento mikrotonaalisuudesta kuullaan 17.11. Turun AMK:n Taideakatemian Crichton-salissa.

Elektronisessa illassa 18.11. puolestaan sukelletaan sähköisten äänien maailmaan. Mittavassa kolmen tunnin konsertissa kuullaan kantaesityksinä muun muassa Asta Hyvärisen uusi solistiteos Star Child Arise/Star Child Aria sopraanolle, yhtyeelle ja elektroniikalle, sekä kokonaan elektroniset Tuuli Lempan Valon taittumisia ja Flora Kokin Työ. Elektronisessa illassa luodaan myös katsaus hiljattain menehtyneen säveltäjä Jukka Ruohomäen pitkään uraan. Ruohomäkin oli suomalaisen eletronisen ja kokeellisen musiikin edelläkävijä jo 60-luvulta alkaen.

19.11. Bar Ö:n valtaa 16:30  WeW ry:n jäsenten matinea, jossa kuullaan yhdistyksen jäsenten, Kaija Saariahon ja Juhani Nuorvalan teoksia Wew Ry:n jäsenten esityksinä. Bar Ö:stä siirrytään Martin kirkkoon klo 19ksi kuulemaan uutta musiikkia uruille, mm. Sibelius-Akatemiassa opiskelevilta säveltäjiltä Pilar Mirallesilta, Jin Oh’lta ja Ossi Hiltuselta.

Festivaalin päättävässä konsertissa 22.11. kuullaan läpileikkaus kitaristi Patrik Kleemolan aktiivisesta yhteistyöstä säveltäjien kanssa. Turun Tuomiokiron Tarkk’ampujan kappelissa kuullaan Markku Klamin, Paola Livorsin, Harri Vuoren ja Mikko Heiniön Kleemolalle säveltämiä teoksia.

Saariahon juhlavuoden kunniaksi festivaalilla esitetään useampia teoksia.

Mirrors (1997) kuullaan 16.11. Sibelius-museossa Teemu Mastovaaralta, sello ja Anna-Sofia Kalliolta, huilu. Sävellyksen Petals (1988) esittävät Roi Ruottinen, sello ja Kaj Mäki-Ullakko, live-elektroniikka 19.11. Jäsenten matineassa.

Vuoden 2022 What ever Works! -festivaalin järjestämistä ovat tukeneet Jenny ja Antti Wihurin rahasto, Suomen kulttuurirahasto, Turun kaupunki, Pro Manilla -säätiö, Musiikin edistämissäätiö, Suomen säveltäjät ry ja Taiteen edistämiskeskus.

What ever Works! -nykymusiikkifestivaali on järjestetty Turussa vuosittain, alun perin sävellyksen opiskelijoiden aloitteesta vuonna 2013  ja yhdistyksen rekisteröityi vuonna 2018. Festivaalin järjestää What ever Works! ry, ja sen aktiivijäsenistä koostuva työryhmä. Yhdistyksen liki 30 henkinen jäsenistö koostuu musiikin ammattilaisista: säveltäjistä, muusikoista sekä ääni- ja performanssitaiteilijoista. WeW Ry toimii näin myös alustana uuden musiikin toimijoiden verkostoitumiselle paikallisella ja kansainvälisellä tasolla.

Turun Seutusanomat

 

 

Tiesitkö?

Lokakuussa julkistettiin WeW! -festivaalin saaneen 5 000 euron apurahan Wihurin rahastolta. Suomen kulttuurirahaston keskusrahasto myönsi yhdistykselle 10 000 euroa keväällä 2022.