Paimion Eläkeliiton aktiivit rakensivat Elsa-koronapelättimen

Hus pois pandemia!

Elsa-koronapelätin Eläkeliiton Paimion yhdistyksen aktiivien kanssa Paimion kaupungintalon edustalla: Raimo Falck (vas.), Anna-Liisa Näsänen, Leena Järvi, Lauri Sillanpää, Risto Salminen, Sirkka Järvelä ja Rauno Aaltonen. Kuva: Paimion Eläkeliitto.

Koronapelätintä voi ihailla 1.–2.10. paimiolaisissa elintarvikekaupoissa.

PAIMIO. Eläkeliiton Paimion yhdistys ry on valmistanut koronapelättimen, joka nimettiin Elsaksi. Yhdistyksen aktiiveihin kuuluva Rauno Aaltonen sanoo, että Elsan pitäisi pelästyttää korona, kun se pelästytti tekijänsäkin. 
– Vastasimme tällä projektilla Eläkeliiton Arjen luovuus -haasteeseen. Koronapelättimen teko alkoi, kun pääsimme vihdoin kokoontumaan pitkästä aikaa. Suunnittelu käynnistyi yhdistyksemme jokipuistotapahtumassa toukokuussa, Aaltonen kertoo.

Eläkeliiton Paimion yhdistyksen rakentama Elsa-koronapelätin on hurjannäköinen ilmestys. Kuva: Paimion Eläkeliitto.
Koronapelättimen parissa yhdistyksen aktiiveilla vierähti useampi kuukausi. Yhdistyksen laivareissulla Helsingistä Tallinnaan ja Hangon kautta takaisin Helsinkiin kesäkuussa Risto Salminen esitteli piirtämänsä luonnoksen pelättimestä mittasuhteineen. Ensimmäinen versio pelättimen päästä valmistui 26.6. Risto Salmisen ja Leena Järven käsissä.

Järvi oli löytänyt vanhan peruukin, jota kävi heinäkuun alussa sovittamassa Salmisen luona. Tällä välin oli Raimo Falck tehnyt vanerista oikeilla mitoilla Korona-pelilaudan kulmiin pyörät, joiden avulla pelätintä voidaan siirrellä.
– Heinäkuussa ahersimme pelättimen parissa 30 asteen helteessä. Siinä oli paljon väkertämistä, mutta saimme sen valmiiksi kesän lopulla ja olemme tyytyväisiä lopputulokseen. Koronapelätin sai Elsa-nimen ristiäistilaisuudessa, Rauno Aaltonen toteaa.

Elokuun alussa koronapelättimen pää sai kampauksen Paula Rintalan luona. Kampaajina toimivat Leena Järvi ja Sirkka Järvelä. Falck printtasi pelättimelle Eläkeliitto Paimion yhdistys ry -kyltin ja Salminen valmisti pelättimen kädessään pitämään Lauri Sillanpään askartelemaan ruiskuun KORONA KURIIN -tekstin.
– Elsa-koronapelättimen teko oli pandemiasta johtuneen tauon jälkeen mukavaa yhteispuuhaa yhdistyksemme puuhaporukalle, Aaltonen kertoo.

Koronapelätin Elsaa pääsee ihastelemaan perjantaina 1. lokakuuta kello 15–18 Paimion K-Supermarketissa ja lauantaina 2. lokakuuta kello 10–13 Paimion S-Marketissa.

Eläkeliiton Paimion yhdistyksen toiminta on muutenkin pikku hiljaa virkistymässä vihdoin, kokoontumisrajoitusten salliessa. Yhdistyksen jäsenet ovat päässeet viime viikon maanantaista alkaen vakiotapaamispaikkaansa Tillintuvalle kerhokokoontumisen merkeissä. Kokoontumiset jatkuvat tavalliseen tapaan joka toinen maanantai.

Yhdistyksen tuttuun tapaan järjestämä kaikille avoin iltahartaus osana Vanhustenviikkoa on 7. lokakuuta 18–19 Paimion kirkossa. 

Katariina Mäkinen-Önsoy