Kaarinalaisen sulkapalloseura Clearin Valtteri Nieminen voitti kaksinpelin Suomen mestaruuden

Eliittikisa tulossa Turkuun 14.–15.3.

Se on siinä! Sulkapalloseura Clearin Valtteri Nieminen tuulettaa railakkaasti Suomen mestaruutta voitettuaan varsinais-suomalaisessa miesten kaksinpelin SM-finaalissa Paraisten Badmintonin Iikka Heinon 2-1 (21-9, 18-21, 21-17). Kuva: Joonas Puhakka / NorthernAction Oy.

SULKAPALLO. Sulkapalloseura Clear peruu eliittikisat Turussa Jarkko Nieminen Areenalla 14.-15. maaliskuuta koronavirustilanteen vuoksi. Mukana 290 pelaajan joukossa olisi ollut Clearin oma poika, tuore Suomen mestari Valtteri Nieminen.

Valtteri Nieminen (s.1996) aloitti sulkapallon pikkupoikana Clearissa. Ensin oman seuran ja myöhemmin myös muiden valmentajien opeissa hänestä on kovalla ja määrätietoisella työllä kehittynyt upea pelaaja. Vantaalla 1.2.2020 hän tyhjensi komeasti pääkaupunkikeskeisen lajin pajatson nappaamalla kaksinpelin Suomen mestaruuden.

– Vaikka Valtteri itsekin taisi todeta mestaruuden tulleen urallaan aikaisin, ihme se ei miehelle eikä meille clearilaisille ollut – toki hyvät kisat parisenkymmentä vuotta määrätietoista työtä tehneeltä nuorelta mieheltä, joka jo aiemmin voitti Suomen mestaruuksia junioreissa ja edusti Suomea juniorien MM-kisoissa. Ja löytyyhän mitalikaapista nelinpelin SM-hopeakin Jesse Lehtimäen (Clear) kanssa muutaman vuoden takaa, Sulkapalloseura Clear kertoo tiedotteessaan.

Seuran historia alkoi vuonna 1994 Raisiosta

Vuonna 1994 sulkapallosta innostuneet Kai Hellman ja Valtteri Niemisen isä Arto Nieminen eivät mahtuneet Raisiossa mukaan pelaamaan. Tästä sisuuntuneena nuoret miehet perustivat Raisioon uuden seuran, jonka nimeksi tuli Clear.

Clear muutti Kaarinaan vuonna 2002, jolloin pyörähti käyntiin seuran oma juniorityö. Clear kasvoi vähä vähältä niin pelaajamäärältään kuin toiminnaltaankin. Seuraava merkittävä rajapyykki oli seuran toimintaa koko matkan kehittämässä olleen Jukka Rantasen siirtyminen seuran päätoimiseksi valmennuspäälliköksi 2010-luvun puolivälissä.

Nykyään Clearilla on kaiken tasoista toimintaa sen yli 150 pelaajalle harrastajista huippupelaajiin, pienistä minisulkispelaajista senioreihin. Clear kantaa vuosi toisensa jälkeen ison korren kekoon lajin eteen toimien mm. Varsinais-Suomen suurimpana sulkapallokisojen järjestäjäseurana.

*Juttua muokattu 13.3. klo 11.45, kun seura teki päätöksen kilpailutapahtuman peruutuksesta.