Naantalin Purjehdusseura vieraili tasavallan presidentin vieraana Kultarannassa

Naantalin Purjehdusseura
Tasavallan presidentin luovuttama kiertopalkinto on tavoiteltavissa 3.8. järjestettävissä Saaristolaisvenekisoissa Naantalissa. Kuva: Kari Heikkilä / Studio Kukka.

Tasavallan presidentin Naantalin Purjehdusseuralle luovuttama kiertopalkinto on tavoiteltavissa 3.8. järjestettävässä Naantalin Saaristolaisvenepurjehdus -tapahtumassa.

NAANTALI. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio tapasivat Naantalin Purjehdusseura ry:n (NPS) edustajia tiistaina 30. heinäkuuta Kultarannassa. Tapaamisen yhteydessä presidentti Niinistö luovutti seuralle nimeään kantavan kiertopalkinnon tavoiteltavaksi lauantaina 3. elokuuta järjestettävissä purjehduskilpailussa.

Palkinnon pohjana oleva mahonkilankku on osa vuonna 1921 valmistetun Kultaranta I -veneen ohjaamon mittaritaulua, jonka veneen entisöijä Ismo Postareff lahjoitti seuralle.

Samassa tilaisuudessa hallitus luovutti NPS:n kunniajäsenyyden huomionosoitukset presidenttiparille. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio kutsuttiin seuran kunniajäseniksi viime vuonna.

Tapaamisen alussa purjehdusseuran jäsenet kommodori Mikael Bergforsin johdolla esittelivät seuran toimintaa, joka keskittyy pääasiassa retkiveneilyyn, kilpailutoimintaan ja junioritoimintaan.

Presidentti Niinistö kiitti purjehdusseuraa vierailusta ja luovutti nimeään kantavan kiertopalkinnon sen käyttöön. Kiertopalkinto on valmistettu ensimmäiseen Kultaranta veneen, vuodelta 1921 ohjaamon mittaritauluun, jonka veneen entisöijä Ismo Postareff lahjoitti seuralle. Tämän päällä on Raimo Äijälän piirtämän Kultaranta-aiheinen kaiverrettu messinkilevy.

Seuran hallitus päättää vuosittain, mihin purjehduskilpailuun palkinto asetetaan jaettavaksi. Tänä vuonna kiertopalkinto on tavoiteltavissa Saaristolaisvenekisoissa, Naantalissa verkkoveneluokassa.

Perinne tasavallan presidentin kiertopalkinnosta alkoi vuonna 1932 presidentti P. E. Svinhufvudin lahjoittaessa ensimmäisen palkinnon Naantalin Purjehdusseuralle.

Vuonna 1917 perustettuun Naantalin Purjehdusseuraan kuuluu tällä hetkellä yli 600 jäsentä.