Suomen Sotahistoriallinen Seura järjestää seminaarin Turussa

Ahvenanmaan puolustusta muun muassa talvi- ja jatkosodan aikana käsitellään Suomen Sotahistoriallisen Seuran seminaarissa.

TAPAHTUMAT. Tammikuussa vuonna 1944 perustettu Suomen Sotahistoriallinen Seura järjestää 75-vuotisjuhlansa kunniaksi sotahistoriallisen seminaarin Turussa 9. maaliskuuta. Seminaarin teemana on Ahvenanmaa.

Kaikille Suomen kansalaisille avoin ja maksuton seminaari pidetään lauantaina 3. maaliskuuta kello 12–15 Merivoimien esikunnan Pohjanmaa-salissa Heikkilän kasarmialueella. Osoite on Rykmentintie 15.

Seminaariin osallistujien tulee ilmoittautua etukäteen Suomen Sotahistoriallisen Seuran nettisivustolla 3. maaliskuuta mennessä. Seminaariin mahtuu maksimissaan 155 osallistujaa ilmoittautumisjärjestyksessä.

Seminaarissa käsitellään muun muassa Ahvenanmaan strategista merkitystä Suomen sodasta kylmään sotaan sekä nykypäivänä, Ahvenanmaan ongelmallista ilmavalvontaa talvi- ja jatkosodassa ja Ahvenanmaata koskevia puolustussuunnitelmia kylmän sodan vuosikymmeninä. Paneelikeskusteluun päättyvän seminaarin jälkeen osallistujilla on mahdollisuus tutustua Forum Marinumiin, Aurajoen varrella olevaan merenkulun valtakunnalliseen erikoismuseoon. Forum Marinum on osoitteessa Linnankatu 72.

Lisätietoja löytyy Suomen Sotahistoriallisen Seuran nettisivuilta ja ilmoittautua voi täällä.