Vauvat, vaarit ja kaikki siltä väliltä tanssivat nyt Raision keskustassa

RAISIO. Killin markkinoilta, kesäisiltä Raision toritansseilta ja monista raisiolaisista tapahtumista tuttu tanssiseura Sekahaku on muuttanut Raision keskustaan Kauppakujalle Tokmannin vieressä tyhjillään olleeseen 350-neliöiseen tilaan. Viimeiset pari viikkoa seuran talkoolaiset ovat ahkeroineet nurkkia kuntoon ja nyt salissa tanssitaan jo täyttä päätä maanantaisin ja tiistaisin.

– Nyt kun meillä on uusi hyvä tila ihan keskustassa, niin tavoitteena on, että ensi vuonna tunteja olisi neljänä tai viitenä iltana viikossa, kertoo seuran puheenjohtaja Matti Mustajärvi.

Nyt tanssitunteja järjestetään 1–3-vuotiaille taaperoille, alle 25-vuotiaille nuorille, yli 60-vuotiaille ja kaikille siltä väliltä. Tarjolla on sekä lattari-iltoja että vakiotansseja.

Viralliset avajaiset on tulossa vielä tämän vuoden puolella.

Janica Vilen