Loimu kohtaa perjantain juhlaottelussaan Tiikerit ja juhlii virallisemmin lauantaina

Kuva: Tuomas Pelto.

LENTOPALLO. Raision Loimu iskee seuran 60-vuotisjuhlaottelun Kerttulan liikuntahallissa Raisiossa perjantaina 19. lokakuuta. Lentopallon Mestaruusliigan otteluun saapuu vieraaksi Kokkolan Tiikerit. Vuonna 1974 perustetulla Tiikereillä ja vuonna 1958 perustetulla Loimulla on yhteistä historiaa jo 1970-luvulta, jolloin seurat pelasivat vastakkain ykkössarjassa ennen Loimun nousua pääsarjaan. Tiikerit nousi pääsarjaan vuoden Loimun jälkeen, mutta katosi pääsarjakartalta vuosien ajaksi 1980-luvulla. Loimu sen sijaan on pelannut yhtäjaksoisesti pääsarjassa vuodesta 1977 alkaen, mikä on lajin Suomen ennätys. 41. pääsarjakauden aikana Loimu on myös vallannut kaikkien aikojen maratontaulukon kärkipaikan itselleen. 

Loimun juhlaottelua ennen seura ottaa kello 16.30–17.30 Kerttulassa vastaan viralliset onnittelut ja ottelu tullaan aloittamaan juhlallisuuksin. Juhlaottelun kaikki pääsyliput maksavat 6,0 € ja ennen ottelun alkua Loimu jakaa Perniön Lihan kanssa 600 ilmaista makkaraa katsojille. Seuran virallinen 60-v. iltajuhla järjestetään lauantaina Raision kaupungintalolla.

Juhlaottelussa avataan hallin yläkerrassa uutuutena Kukko-aitio, jossa on anniskeluoikeudet ja erinomainen näkymä pelikentälle. Juhlakauden uutuuksia ovat myös fanituotepisteestä löytyvä Loimun retrohuppari sekä Rapalan valmistama Loimu 60 years special edition -viehe. Loimussa on kautta toiminut kovia kalamiehiä, joista tunnetuin on valmentajalegenda Vjatšeslav Platonov, jonka omaisille toimitettavaksi tullaan lahjoittamaan ottelun alussa Loimun viehe muistoksi Raision vuosista.

Kolme mestaruutta vuosina 2013–2016 voittanut Tiikerit on aloittanut kuluvan kauden ottamalla kolme voittoa viidestä ottelusta. Tiikerit saivat kesällä pidettyä kesken viime kauden mukaan tulleen passari Kalle Määtän Kokkolassa ja hänen rinnalleen hankittiin pallolle kyytiä antamaan läpimurtokauden Oulussa pelannut Jiri Hänninen sekä Latviasta hakkuri Edvarts Buivids ja yleispelaaja Aleksandrs Kudrjashovs. Suomen maajoukkuepelaajista Tiikereissä pelaa MM-kisoissakin kynsiään näyttämään päässyt libero Niklas Breilin.

Loimulla on kolmen ottelun jälkeen voittotili vielä avaamatta, kun vastassa ovat olleet sarjataulukon kärkipaikat vallanneet VaLePa ja Hurrikaani sekä kolmantena tasaiseen keskikastiin ennakoitu Team Lakkapää. Loimu on saanut pettymyksen aiheuttaneen Lakkapää-ottelun jälkeen hioa kuvioitaan viikon verran ennen juhlaottelua. Maltillisella pelitahdilla liigakauden aloittaneelle Loimulle yhteisharjoitukset tulevatkin tarpeeseen, sillä maajoukkuehakkuri Samuli Kaislasalo liittyi ryhmään vasta juuri liigakauden kynnyksellä ja yhteisharjoittelu jäi vähäiseksi ennen ensimmäisiä otteluita. Juhlaottelussa odotetaan tuttuun tapaan isoa panosta Loimun omalta kasvatilta Ossi Rumpuselta, joka on edustanut koko uransa ajan kotimaan kentillä vain Loimua. Iki-loimulaisen Rumpusen kanssa edustusjoukkueessa pelaa tällä kaudella peräti viisi Loimun oman juniorikoulun kautta Mestaruusliigaan noussutta pelaajaa. Ottelun pitkällä erätauolla Kerttulan parketin valtaavat tulevat potentiaaliset tähtipelaajat, kun Loimun junnuesittelyssä jokainen oranssi-musta juniori pääsee esittäytymään yleisölle.