Hynttyyt yhteen -ryhmä käynnistää Merimaskun kesän Suvilystien merkeissä

Merimaskulaisista yhdistysaktiiveista, yksityishenkilöistä ja yrittäjistä koostuva Hynttyyt yhteen -ryhmä kokoontui talkoisiin Merimaskun rantaan valmistelemaan alueella 18.6. klo 12–16 järjestettäviä Suvilystejä. Kuva: Ragip Önsoy.

NAANTALI. Viime marraskuussa perustettu merimaskulaisista yhdistysaktiiveista koostuva Hynttyyt yhteen -ryhmä järjestää ensimmäisen yhteisen tapahtumansa lauantaina 18. kesäkuuta Merimaskun kirkonkylässä Naantalissa, kun Suvilystit tekevät paluun paikallisten kesätapahtumien ohjelmistoon.

Hynttyyt yhteen -ryhmään kuuluvat muun muassa Merimaskun Ahto, MLL:n Merimaskun yhdistys, Merimasku-Seura, Merimaskun teatteri, partiolippukunta Merimaskun Reimarit, Merimaskun Omakotiyhdistys, Merimaskun koulun vanhempainyhdistys, Merimaskun maa-ja kotitalousnaiset ja SPR:n Merimaskun yhdistys sekä yrityksiä ja yksityishenkilöitä.

– Ryhmän perustamisen taustalla on voimien yhdistäminen, jonka kautta saamme paikkakunnalle lisää toimintaa ja vältämme samalla tapahtumien päällekkäisyyden, Merimaskun Ahdon puheenjohtaja Marika Lineri taustoittaa.
– Päätimme aloittaa Suvilysteistä, joita ei poikkeuksellisesti järjestetty viime kesänä lainkaan, Lineri jatkaa.

Suvilysteille on ilmoittautunut yli 30 myyjää.

– Toivotaan kaunista säätä markkinaviikonloppuun, sillä kaikki kojut ovat ulkona, Lineri toivoo.

Perinteitä kunnioittaen

Vaikka noin 30 vuoden ajan Merimaskussa järjestettyjä Suvisoutuja ei enää nykyisen kesätapahtuman yhteydessä soudetakaan, muista perinteistä Merimasku-Seuran puheenjohtaja Maija-Leena ”Maikku” Tuomen mukaan pidetään kiinni.

– Ohjelmassa on viime vuosien tapaan Merimasku-Seuran myöntämän Vuoden Lossivahti -tunnustuksen julkistus. Markkinat avaa Turun Mobilistien vanhojen autojen paraati. Musiikista vastaavat haitaristi Iris Vallin sekä trio Esa Veli ja Pennitön Uneksija. Tapahtuman juontaa Henrik Lamberg, Tuomi luettelee.

Facebookista löytyy Merimasku – Hynttyyt yhteen -ryhmä, jonka kautta jäsenet sopivat talkoista ja ideaointipalavereista. Ryhmän tavoitteena on ylläpitää olemassa olevia sekä luoda uusia paikallistapahtumia eri vuodenajoille.

– Tapaamisia on ollut noin kerran kuukaudessa. Tarkoituksenamme on toteuttaa 3–4 suurempaa päätapahtumaa vuosittain ja sen lisäksi joitain pienempiä tempauksia, Lineri kertoo.

Harrastemessut jälleen Apajalla

Suvilystien lisäksi Hynttyyt yhteen -ryhmän koordinoimista tapahtumista on varmistunut ainakin Apajalla 18. elokuuta järjestettävät harrastemessut.

– Harrastemessuja on järjestetty kahtena vuotena aiemminkin. Tapahtumassa paikallisseurat ja -yhdistykset esittelevät toimintaansa ja voivat suorittaa samalla jäsenhankintaa, Lineri ja Tuomi esittelevät.
– Merimaskun monipuolisia harrastusmahdollisuuksia esittelevät messut toimivat myös partiolaisten syyskauden avaustapahtumana, Mari Erola Merimaskun Reimareista lisää.

Loppuvuodesta luvassa on jälleen Joulu saapuu Merimaskuun -markkinatapahtuma.

– Suunnitteilla on lisäksi jokin ulkoilutapahtuma kevättalvelle, Tuomi ideoi.

Katariina Mäkinen-Önsoy