Puutarhassa suunnataan katseet kesää kohti

0
418
Pirilän Kukkatalo Oy:n Raision myymälävastaava Annika Linkoala esittelee omana tuotantona kasvavia hyötykasveja.
Pirilän Kukkatalo Oy:n Raision myymälävastaava Annika Linkoala esittelee omana tuotantona kasvavia hyötykasveja.

Terassit ja parvekkeet pienoispuutarhoina – pikku hiljaa laitetaan myös pihaa

Kasvukauden alkupuolella on pitänyt olla maltillinen, sillä yöpakkaset ovat vaikuttaneet kotipuutarhurin toimiin. Pirilän Kukkatalo Oy:n Raision myymälävastaava Annika Linkoala sanoo, että yleisin asiakkaiden esittämä kysymys keväällä liittyy juuri siihen.

Sormet oikein jo syyhyävät päästä laittamaan pihaa, mitä tehdä?

– Meillä täällä puutarhamyymälässäkin on viety kukkia päivän päätteeksi sisälle, etteivät ne paleltuisi. Niin kauan kun on kylmiä öitä, niin ne eivät selviä. Maalaisjärjellä pärjää näissäkin asioissa hyvin, Linkoala toteaa.

– Perennaa voi istuttaa oikeastaan heti, kun lapio menee maahan, vaikka niissäkin on hyvä mieluummin jättää suurin innostus hallan vaaran jälkeiseen aikaan. Näin säästyy suuremmilta pettymyksiltä, vinkkaa Linkoala.

Kalkitseminen ja omenapuiden leikkaus ovat aivan ensimmäisiä töitä varhaiskeväällä. Hedelmäpuiden leikkaus tulee tehdä puun ollessa lepotilassa, eli ennen kuin lehtisilmut ovat auenneet.

– Nyt on aika nurmikon hoidolle ja talven vahingoittamien alueiden korjaamiselle sekä esimerkiksi uusien perennojen ja tuijien istuttamiselle, tai mitä haluaakin pihaan laittaa. Haravoinnista ollaan kahta mieltä, toiset jättävät sen tekemättä pieneliöiden suojaamiseksi, sanoo Linkoala.

– Seuraavan vuorossa ovat lannoitus ja kastelu, joita jatketaan läpi kasvukauden. Lannoitus on hyväksi kastelun ohella varsinkin kukkiville kukille pitkin kautta, Annika Linkoala lisää.

Hyöty- ja pölyttäjäkasvit ovat eräänlaisia pitkäaikaisia trendejä, jotka kiinnostavat vuodesta toiseen.

Sosiaalisen median vaikuttajat ovat yksi iso tekijä myös puutarhatrendien esille tuojina ja ylläpitäjinä.

– Omavaraisuuden mahdollisuus innostaa kokeilemaan, jospa paprikat, chilit, tomaatit, kurkut, kurpitsat ja mansikat onnistuisivat. Mikä on hienoa, vaikka sato jäisikin pieneksi, näin esimerkiksi lapset oppivat näkemään konkreettisesti, mistä ruoka tulee, Annika Linkoala Pirilän Kukkatalosta kertoo.

– Vastuullisuus on myös asia, johon ihmiset kiinnittävät huomiota – asiakkaat ovat hyvin valveutuneita ja arvostavat omaa tuotantoa, jotka kasvavat lähipuutarhoissamme, jatkaa Linkoala.

Omaa tuotantoa Kukkatalossa on tarjolla paljon kesäkukissa, joita löytyy ruukuissa ja amppeleissa sekä vihannesten taimissa. Lisäksi valikoimista löytyy runsas valikoima erilaisia koristekasveja sekä monivuotisia pensaita, puita, havuja, hyötykasveja ja perennoja.

Esimerkiksi Pelasta pörriäinen -kampanja ja Maailman pölyttäjäpäivä (20.5.) ovat muistuttaneet ihmisiä vaalimaan ja perustamaan luonnonmukaisia niittyalueita pölyttäjäkasveja kasvattamalla ja kasvinsuojeluaineiden käyttöä vähentämällä.

– Luonnonmukaisuus ja ekologisuus kiinnostavat. Puutarhassa tykätään tehdä pörriäisalueita. Trendi näkyy sillä tavalla, että pihat eivät ehkä ole niin hoidettuja kuin menneinä vuosina. Esimerkiksi niittykukkien siemenille on ollut kysyntää, iloitsee Linkoala.

Katariina Mäkinen-Önsoy

 

 

Kukkatalon mansikankukat loistavat punaisen, vaaleanpunaisen ja valkoisen väreissä.
Kukkatalon mansikankukat loistavat punaisen, vaaleanpunaisen ja valkoisen väreissä.
Kesädaaliat kukkivat monissa väreissä.
Kesädaaliat kukkivat monissa väreissä.