Sauvon keskustaan avautuu lastentarvikekirpputori

MLLn Sauvo-Karunan paikallisyhdistyksen Nina Ranta, Kiisu Finnholm, Suvi Forsbom, Emilia Koski ja Saija Tuominen olivat tyytyväisiä Seuralassa 27.1. järjestämäänsä kirppistapahtumaan.
MLL:n Sauvo-Karunan paikallisyhdistyksen Nina Ranta, Kiisu Finnholm, Suvi Forsbom, Emilia Koski ja Saija Tuominen olivat tyytyväisiä Seuralassa 27.1. järjestämäänsä kirppistapahtumaan. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.

Kierrätysmahdollisuudet paranevat Sauvossa huomattavasti, kun keskustaan tulee MLL:n paikallisyhdistyksen kirppis sekä sitä vastapäätä Sauvon kierrätysyhdistyksen toimintakeskus.

SAUVO.

MLL:n Sauvo-Karunan paikallisyhdistys kunnostaa parhaillaan uutta toimitilaa Sauvon keskustassa. Torin laidalla on tarkoitus maaliskuun aikana avautua yhdistyksen pitämä Naakanpesän lastentarvikekirppis.

– Katutasoon tulee yhdistyksen muuta toimintaa ja kellarikerrokseen lastentarvikekirppis, MLL:n Sauvo-Karunan yhdistyksen perhekahvila- ja tapahtumavastaava Emilia Koski kertoo.

– Suurimmaksi osaksi kirpputori toimii niin, että otamme myytävät lastentarvikkeet vastaan lahjoituksena. Myynnistä saatava tuotto menee yhdistyksen toimintaan, lisää Koski.

Yhdistys haki muutaman vuoden ajan uusia tiloja sen jälkeen, kun edelliset tilat purettiin.

– Ensinnäkin tarvitsimme välttämättä säilytystiloja. Kun löysimme nämä tilat, tuli puheeksi vastapäiseen taloon muuttavan Sauvon kierrätysyhdistyksen kanssa mahdollisesti alkaa pyörittää myös kirpputoritoimintaa. Koska kysyntää toiminnalle riittää, yritämme saada mahtumaan tiloihin vuokrattavia myyntipaikkoja ainakin pop up -tyyppisesti kausittain, Koski toteaa.

Sauvossa pidettiin kirpputoritoiminnan starttitapahtuma 27. tammikuuta.
Sauvon Seuralassa kävi kuhina MLLn Sauvo-Karunan paikallisyhdistyksen ja Sauvon kierrätysyhdistyksen yhdessä järjestämällä kirpputorilla.
Sauvon Seuralassa kävi kuhina MLL:n Sauvo-Karunan paikallisyhdistyksen ja Sauvon kierrätysyhdistyksen yhdessä järjestämällä kirpputorilla.

Silloin kunnan uusin yhdistystoimija Sauvon kierrätysyhdistys järjesti yhdessä MLL:n Sauvo-Karunan yhdistyksen kanssa kirppistapahtuman Seuralassa.

– Tapahtuma toimi ikään kuin aloituksena toiminnoillemme. Saimme kirppikselle osallistuneilta myyjiltä lahjoituksena myymättä jääneitä tavaroita pesämunaksi tulevia toimipisteitämme varten, Emilia Koski sanoo.

– Yhdistyksemme aikaisemmat lastentarvikekirppikset olivat pihakirpputoreja ja niitä järjestettiin viimeksi ennen korona-aikaa. Sisäkirppiksiä ei ole ollut moniin vuosiin lainkaan. Tämä kokeilu otettiin hyvin vastaan, eli kysyntää vaikuttaa olevan, Koski jatkaa.

Seurala on monille lapsiperheille tuttu ainakin MLL:n Sauvo-Karunan yhdistyksen perhekahviloista, joita pidetään jatkossakin Seuralassa maanantaisin. Toimintaan kuuluu myös muun muassa kerhot, kunnassa järjestettäviin tapahtumiin osallistuminen, varainhankintatilaisuudet sekä koulutukset, joihin sisältyy jatkossa esimerkiksi ukrainalaisten kotouttamista edistävää naapuritoimintaa.

Kesällä yhdistys järjestää rantaleirin ja uimakoulun.

– Se on meille iso ja tärkeä ponnistus, tänä vuonna vietämme uimakoulujemme 80-vuotisjuhlavuotta, Koski kertoo.

MLL:n Sauvo-Karunan paikallisyhdistys päivittää tietoja uusista toimitiloista Facebook-sivuillaan. Tilojen sijaitessa kivassa paikassa, aivan keskustassa, yhdistys aikoo käynnistää toimintaa myös nuorille, esimerkiksi iltakahvilan merkeissä, sekä jatkaa vanhempien virtapiiriä erilaisten aktiviteettien muodossa.

Katariina Mäkinen-Önsoy