Torniopastukset vauhdittavat lintujen kevätseurantaa

Torniopastukset
Littoisten Järvelän kosteikon lintulavalla oppaana 19. huhtikuuta toiminut Niko Björkell bongasi yleisimpien vesilintujen lisäksi muun muassa taivaanvuohia, jotka liitelivät kosteikon yllä kauniin aurinkoisessa illassa. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.

LUONTO.

Turun Lintutieteellinen Yhdistys (TLY) järjestää tuttuun tapaan kevätmuuton aikaan lintutorniopastuksia ilmestymisalueellamme. Opastuksia tehdään 17.4.–25.5. kello 18–20 viidellä eri lintupaikalla, jotka ovat Järvelän kosteikko Littoisissa, Kuusistonlahden torni, Raisionlahti, Turun Hirvensalon Friskalanlahti ja Paraisten Pettebyn torni.

Torniopastukset
Turun Lintutieteellisen Yhdistyksen oppaista Raimo Hyvönen, Kauko Häkkilä, Arto Kalliola ja Johan Lindén päivystävät Raisionlahden lintutornilla vuorotellen keskiviikkoiltaisin. Kuva: Ragip Önsoy / Turun Seutusanomien arkisto.

Jokaisen lintutornin opastuspäivät ja -ajat on merkitty TLY:n verkkosivuilta löytyvään taulukkoon. Tarkat koordinaatit voi tarkistaa karttalinkistä, joka aukeaa paikan nimeä napsauttamalla.

TLY:n vapaaehtoisina oppaina toimivat tänä keväänä ainakin Niko Björkell, Esko Gustafsson, Raimo Hyvönen, Kauko Häkkilä, Arto Kalliola, Jessica Koivistoinen, Jari Kårlund, Petri Laine, Johan Lindén, Jaakko Ojanperä, Suvi Riihiluoma, Kurt Taxell, Leena Tervaportti, Petri Vainio ja Helge Wikström.

Muuttolinnut palaavat Suomeen eri aikoina ja saapumisajankohtaan vaikuttaviin tekijöihin kuuluvat säätilan muutokset.

TLY:n tiedotusvastaava Jari Kårlund sanoo, että linnut saattavat lentää väliaikaisesti kevätlumia pakoon, ja palata sen jälkeen uudestaan.

– Ne voivat joutua pyrähtelemään edestakaisin Baltian maiden kautta, kunnes ne asettuvat tänne kevään edetessä. Kiire on kova, sillä paikka täytyy päästä varaamaan ajoissa, vaikka sitten riskillä, Kårlund toteaa.

Torniopastukset
Raisionlahden lintutornilta on hyvät näkymät matalan lahden vesialueelle ja rantaniityille. Ihan uudelle tornille kuljetaan Nesteentien kevyen liikenteen väylältä lammaslaitumen poikki pitkin siltaa. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy / Turun Seutusanomien arkisto.

Alkukevään säänvaihtelun vaikutukset näkyvät lintuhavainnoissa.

– Rastaita voisi olla tässä kohtaa kevättä enemmän. Ne ovat yömuuttajia, jotka kavahtavat pakkasia, Kårlund lisää.

Aikaisiin paluumuuttajiin kuuluvat töyhtöhyypät, kiurut ja sepelkyyhkyt esimerkiksi lähtivät pois välillä. Niin sanotun pakomuuton tehneet linnut palasivat kuitenkin takaisin lumien sulettua vauhdilla pääsiäisen aurinkoisessa ja lämpimässä säässä.

Jäiden lähtemisen jälkeen havaintopaikkojen peruslajistoon kuuluvat muun muassa tavi, haapana, telkkä, sinisorsa, nokikana ja naurulokki.

Noin 30 vuoden ikään ehtineen Friskalanlahden lintutornin uusimishanke etenee.

Turun kaupungin Asukasbudjetista 2021–2023 toteutettava hanke sai äänestyksessä kolmanneksi eniten ääniä Hirvensalo–Kakskerta-alueelle ehdotetuista hankkeista. Friskalanlahden lintutornin uusiminen tapahtuu tämän vuoden aikana.

Asukasbudjetti-ehdotuksessa on mainittu, että Friskalanlahden uusi torni tulee suunnitella isommaksi niin, että noin luokallinen oppilaita mahtuu torniin samanaikaisesti. Saavutettavuuden parantamiseksi torniin kulusta tehdään esteetön ja huomioidaan meriveden korkeusvaihtelut. Tornille kaavaillaan myös opasteita, joista voi lukea lisätietoa alueen lintulajeista.

Katariina Mäkinen-Önsoy

 

 

Torniopastukset
Lintutorniopastusten aikana Turun Lintutieteellisen Yhdistyksen vapaaehtoiset oppaat neuvovat lintujen määrittämisessä, kertovat TLY:n ja BirdLife Suomen toiminnasta ja antavat vinkkejä mahdollisia kalustohankintoja varten. Opastukset ovat maksuttomia, eikä niihin tarvitse ilmoittautua. Oikein huonon sään, kuten kovan sateen osuessa kohdalle, opastus voidaan peruuttaa. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.