Naantalin kotiseutuyhdistys Vallis Gratiaen syyskokouksessa suunniteltiin tulevaa juhlavuotta

Mirja Kujala (kuvassa oikealla) jatkaa Vallis Gratiae kotiseutuyhdistyksen puheenjohtajana ensi vuonna. Kuva: Anne Pentti / Kotiseutuyhdistys Vallis Gratiae.

NAANTALI. Naantalin kotiseutuyhdistys Vallis Gratiaen syyskokous pidettiin Naantalin Suntownissa 7. marraskuuta. Väkeä oli paikalla viitisenkymmentä. Kokouksessa päätettiin, että Mirja Kujala jatkaa yhdistyksen puheenjohtajana vuonna 2018.

Kulttuuritutkija Piia Pentti piti mielenkiintoisen esitelmän kulttuuriperinnöstä ja historiakulttuurista. Esimerkkikohteena Pentin tutkimuksessa on Naantali. Hänen mukaansa Naantalin kulttuuriperinnössä ovat yllättävällä tavalla syrjään jääneet teollisuus ja saaristo.

Vallis Gratiae -yhdistyksen johtokunta totesi, että ainakin yhdistys tekee parhaansa saaristoalueiden nostamiseksi esiin, sillä ensi vuoden toimintasuunnitelmassa on mukana keväinen helluntain sunnuntairetki Naantalin saaristoalueille.

– Ensi vuoden syyskuussa kotiseutuyhdistys täyttää 90 vuotta, joten on aika suunnitella juhlaohjelmaa, kertoo puheenjohtaja Mirja Kujala.

Lukuisten kulttuuritapahtumien lisäksi tulevana vuonna järjestetään muun muassa perinteiset iltamat Merimaskun Maamiesseurantalolla. Elokuista Naantalin merkkipäivää vietetään jälleen kaikille avoimena puistotapahtumana.

TSS