Jääkiekon superseura VG-62 isännöi U16-maaotteluleiriä

VG-62:n jääkiekkojaoston mediavastaava Mia Pöyhönen ja puheenjohtaja Markku Mäkilä kannustavat kiinnostuneita seuraamaan niin itse otteluja kuin harjoituksiakin U16-maaotteluleirin aikaan 14.–18.12. Naantalissa. Taka-alalla harjoittelevat 07-ikäiset VG-62-juniorit. Kuva: Ragip Önsoy.

JÄÄKIEKKO. Alle 16-vuotiaiden jääkiekon Suomi–Ruotsi-ottelu pelataan perjantai-iltana 16. joulukuuta Naantalin Aurinkoareenalla. Joukkuekokoonpano julkistetaan ensi maanantaina 5. joulukuuta.

Naantalissa käytävä peli on osa 14.–18.12. pidettävää U16-maaotteluleiriä, johon kuuluu myös harjoitukset Aurinkoareenalla koko leirin ajan. Lisäksi kaksi muuta samojen U16-joukkueiden ottelua pelataan seuraavina päivinä 17.12 Paimiossa ja 18.12 Kaarinassa.

Ottelujärjestelyistä Suomen Jääkiekkoliiton kanssa vastaa VG-62 ry. VG-62:n jääkiekkojaoston puheenjohtaja Markku Mäkilä ja mediavastaava Mia Pöyhönen kannustavat kiinnostuneita seuraamaan niin itse otteluja kuin harjoituksiakin.

– Harjoitusten seuraaminen on mahdollista ja jopa suotavaa, innostavat Pöyhönen ja Mäkilä.

Kuparivuoresta maaotteluleirikeskus

Naantalissa pelattiin viimeksi noin kymmenen vuotta sitten yksi U17-ikäisten Suomi–Ruotsi-ottelu, mutta tällä kertaa VG:llä on entistä isompi rooli koko maaotteluleirin isäntänä.

– Naantalin Kuparivuori toimii maaotteluleirin keskuksena, vaikka pelaajat majoittuvatkin Turussa. Varsinaisen ottelun lisäksi harjoitukset pidetään täällä. Myös Kaarinan ja Paimion ottelujen välillä pelaajat palaavat aina tänne. VG-62:n yhteistyökumppani Kahvila Ylänurkka hoitaa pelaajien ruokailut, Mäkilä sanoo.

– Kyseessä on iso ponnistus VG-62:lle ja paljon vapaaehtoisvoimia tarvitaan käytännönjärjestelyihin kuten esimerkiksi järjestyksenvalvontaan, arpajaisiin ja lipunmyyntiin, lisää Pöyhönen.

Naantalin kaupunki on suhtautunut myönteisesti maaotteluleirin järjestelyihin. Yhteistyökumppaneiden ansiosta väistötilojakin on järjestynyt, sillä Suomen ja Ruotsin joukkueiden käytössä on Aurinkoareenan neljä pukutilaa koko viikon ajan.

– Kiitos kuuluu kaupungille sekä muille tahoille, jotka turvaavat harrastustoiminnan sujumisen tavalliseen tapaan Kuparivuorella leiriviikon aikana. Väistötilat harrastajille järjestää Rentan Marko Heinonen, kiittelevät Pöyhönen ja Mäkilä.

Juniorit aktiivisesti mukana

Naantalissa järjestettävässä aloitusturnauksessa tulee olemaan näyttävää ohjelmaa.

– VG:n 06-ikäiset tekevät pelaajille kunniakujan ja 02-ikäiset lukevat puolestaan maajoukkuevalat. Tapahtuma on siis meidän junioriurheilijoille monella tapaa ikimuistoinen, toteaa Mäkilä.

– Oheisohjelmalla sen sijaan keräämme varoja seuran junioritoimintaan, kun varsinaiset lipputulot eivät jää seuralle, Pöyhönen huomauttaa.

Maaotteluviikko on VG-62:lla muutenkin tapahtumia täynnä: 15.12. on seuran joulujuhlat ja 17.12. joulukirkko. Sitä ennen seuralla on edustus ainakin Naantalin Purjehdusseuran, LC Naantali–Raision ja LC Naantali–Tawastin järjestämässä Lammasluodon Joulumetsä -tapahtumassa lauantaina 3. joulukuuta.

Katariina Mäkinen-Önsoy

 

 

Päivitys 5. joulukuuta: U16-maajoukkueen kokoonpano julkistettiin tänään 5.12. Leijonien lehdistölounaalla. Maalivahdit: Katajainen Sebastian (K-Vantaa), Taponen Roope (Jokerit). Puolustajat: Hatakka Santeri (Jokerit), Heinola Ville (Ässät), Holtinkoski Aapo (Kärpät), Kokkonen Mikko (Jukurit), Koskenkorva Samu (Kärpät), Loponen Kalle (Kärpät), Räsänen Iivari (Tappara), Tuomisto Antti (Ässät). Hyökkääjät: Aaltonen Leevi (KalPa), Hakanen Santtu (HPK), Intonen Aarne (TPS), Kakko Kaapo (TPS), Lundell Anton (IFK), Miettinen Veeti (Blues), Myllylä Wiljami (Sport), Nikkanen Henri (JYP), Petman Mikko (Lukko), Räty Aku (Kärpät), Saarela Antti (Lukko), Teissala Leevi (TPS). Päävalmentaja: Marttila Mika.