Naantalin Yhteiskoulun tukiyhdistys kutsuu oppilaita ja henkilöstöä jäsenikseen

NAANTALI. Naantalin lukion auditoriossa torstaina 14.4. pidetyssä Naantalin Yhteiskoulun tukiyhdistyksen perustamiskokouksessa puheenjohtajaksi valittiin Naantalissa koulutiensä vuonna 1956 aloittanut emeritusprofessori Keijo Virtanen.

Yhteiskoulu 100 vuotta -juhlatoimikunnan puheenjohtajana toiminut lukion yhteiskuntaopin opettaja Jouni Ristolainen kertoo, että kaikki entiset oppilaat sekä entiset ja nykyiset opettajat ja muu henkilökunta ovat tervetulleita liittymään yhdistyksen jäsenistöön.

– Seuraavista kokoontumista tiedotetaan Facebookista löytyvällä Naantalin yhteiskoulu 100 vuotta -sivulla sekä Naantalin lukion nettisivulla, Ristolainen kommentoi.

Yhdistyksen tarkoituksena on koota koulun entiset oppilaat yhteen kokousten, juhlien, retkien ja seminaarien puitteissa, jakaa stipendejä koulun oppilaille, kehittää yhteistoimintaa koulun kanssa sekä hankkia varoja koulun toiminnan ja oppilaiden tukemiseksi. TSS