Koti Uutiset Kulttuuri Mökki Galleriassa viihdytään keskusteluiltojen merkeissä

Mökki Galleriassa viihdytään keskusteluiltojen merkeissä

0
81
Lokakuun alussa järjestetyillä Turun Kirjamessuilla saattoi kohdata kaarinalaisen Mökki Gallerian Sibel Kantolan, joka juhlisti Taikamökin tarinat -teoksen toista painosta. ”Kaikki kirjan tarinat ovat täysin totta – asiat vain sattuvat olemaan luonnostaan erikoisia ja taianomaisia.” hän sanoi. Seuraavaksi tunnelmallisessa mökissä suunnataan katseet tulevaisuuteen suosittujen keskusteluiltojen merkeissä. Kuva: Ragip Önsoy.
Lokakuun alussa järjestetyillä Turun Kirjamessuilla saattoi kohdata kaarinalaisen Mökki Gallerian Sibel Kantolan, joka juhlisti Taikamökin tarinat -teoksen toista painosta. ”Kaikki kirjan tarinat ovat täysin totta – asiat vain sattuvat olemaan luonnostaan erikoisia ja taianomaisia.” hän sanoi. Seuraavaksi tunnelmallisessa mökissä suunnataan katseet tulevaisuuteen suosittujen keskusteluiltojen merkeissä. Kuva: Ragip Önsoy.

Vanhaan kaarinalaiseen työläismökkiin perustetulla taidegallerialla on taianomainen tarina.

Turun Kirjamessuilla 2.–4. lokakuuta vierailleet saivat palasen kaarinalaista taikaa, kun Mökki Gallerian yrittäjä, kuvittaja Sibel Kantola asteli lavalle yhdessä kirjailija Jussi Hellen kanssa.

Messutapahtuman Elämysvaunu-tilassa esitellyn Taikamökin tarinat -kirjan vastaanotto on ollut lämmin. Kantola iloitsee teoksen tuoreesta toisesta painoksesta.

Messulavalla Taikamökin taustat, hahmot ja luomisprosessi heräsivät heräsivät eloon tavalla, joka kosketti yleisöä. Vanhaan kaarinalaiseen työläismökkiin yhdeksän vuotta sitten perustettuun taidegalleriaan on ehtinyt nivoutua jo monta hauskaa ja liikuttavaa kertomusta.

Idea kirjan tekemiseen syntyi vahvasta sisäisestä palosta. Sibel Kantolasta tuntui, että hänen on suorastaan pakko tallentaa nämä hetket, koska Mökki Galleriassa on tapahtunut niin paljon asioita jo pelkästään hänen oman yrittäjäaikansa aikana.

– Laajasta muistojen tulvasta kirjaan valikoitui 12 parasta tarinaa. Lukijaa saattaa yllättää se, että vaikka tapahtumat vaikuttavat ihmeellisiltä, kyseessä ei ole fiktiivinen teos, Kantola taustoittaa.

Kirja kurkistaa myös gallerian alkutaipaleelle ja muistuttaa, ettei mikään synny itsestään. Koska Mökki Galleria on nykyään niin kaunis ja ihana paikka, haluaa Kantola alleviivata historian alkupisteen karuutta.

– Kaikki todellakin alkoi mudasta, hän toteaa.

Keskusteluilta tuo Paimion tuoreimmat kuulumiset Kaarinaan.

Mökki Galleria ei ole vain näyttelytila, vaan siitä on muodostunut elävä yhteisöllinen kohtaamispaikka. Gallerian uusista toiminnoista suosittuja ovat matalan kynnyksen keskusteluillat, joita Sibel Kantola on alkanut järjestää herkkuiltojen ohessa.

Syksyn kolmas keskusteluilta järjestetään torstaina 29. lokakuuta, jolloin suunnataan katseet naapurikaupunkiin. Silloin Mökki Galleriaan saapuu Paimion kaupunginjohtaja Nina-Mari Turpela.

Rennoissa merkeissä käytävässä illassa pureudutaan Paimion tulevaisuuteen. Esillä on muun muassa suuri ja ajankohtainen hanke: Paimion parantolan hyväksyminen Unescon maailmanperintöluetteloon osana laajempaa Aalto Works -arkkitehtuurisarjaa.

Mökki Gallerian uudet tuulet osoittavat, että vanhan työläismökin seinien sisällä on edelleen tilaa suurille unelmille ja yhteisöllisille kohtaamisille.

Katariina Mäkinen-Önsoy

Click to listen highlighted text!
Skip to content