Koti Uutiset Kulttuuri Muistot talteen taiteilijakodista

Muistot talteen taiteilijakodista

Casa Haartman 100 vuotta

0
506
Taiteilijakoti Casa Haartman täyttää tänä vuonna Naantalissa sata vuotta. Museoassistentti Marianne Salovius kertoo juhlavuoden kunniaksi käynnistetystä muistojen keruuprojektista. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.
Taiteilijakoti Casa Haartman täyttää tänä vuonna Naantalissa sata vuotta. Museoassistentti Marianne Salovius kertoo juhlavuoden kunniaksi käynnistetystä muistojen keruuprojektista. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.

Taiteilijakoti Casa Haartman juhlii Naantalissa tänä vuonna 100-vuotista taivaltaan. Juhlavuoden kunniaksi museossa on käynnissä muistojen keruu, jonka tavoitteena on tallentaa talon ja sen asukkaiden lähihistoriaa tuleville sukupolville.

Kesäkauden alussa museossa käynnistyi hanke, jolla halutaan dokumentoida Casa Haartmanin vaiheita ennen vuotta 2017. Museoassistentti Marianne Salovius painottaa lähihistorian tallentamisen olevan erittäin tärkeää.

– Nykyään tiedot ovat pääosin pilvipalveluissa, eikä siitä tiedä, kuka niihin myöhemmin pääsee käsiksi. Tärkeintä on saada tarinat nyt arkistoitua. Ehkä jonain päivänä nämä muistot pääsevät osaksi näyttelyä, Salovius taustoittaa.

Museo tekee yhteistyötä varsinaissuomalaisten korkeakoulujen kanssa. Näin tiedot ovat tulevaisuudessa myös opiskelijoiden ja tutkijoiden käytettävissä.

Casa Haartman etsii sekä henkilökohtaisia muistoja taiteilijapariskunta Axel ja Hedvig Haartmanin ajalta että tarinoita myöhemmiltä vuosikymmeniltä. Muistoja kerätään paikan päällä Casa Haartmanissa torstaisin 10. joulukuuta asti. Niitä voi lähettää myös museon verkkosivuilta löytyvän kyselylomakkeen kautta.

Keruu on jo nyt tuonut esiin koskettavia palasia Naantalin historiasta.

– Täällä on käynyt ihmisiä, jotka vielä muistavat Axelin ja Hedvigin. Eräskin vanhempi herrasmies kertoi toimineensa taksikuskina ja kyydinneensä Axelia aikoinaan, Salovius iloitsee.

Talo toimi noin kahdenkymmenen vuoden ajan tutkijanasuntona. Sekin aika herättää muistoja paikallisissa.

– Naapurustossa lapsuutensa viettäneet ovat kertoneet, että taiteilijakoti oli lapsen näkökulmasta jännittävä paikka siihen aikaan, kun valot talossa syttyivät ja sammuivat tutkijoiden toimesta, mutta tänne ei päässyt sisälle tutustumaan, sanoo Salovius.

Tarinoista ja ennakkotiedoista piirtyy kuva Axel Haartmanista aktiivisena naantalilaisena.

Hänet muistetaan helposti lähestyttävänä herrasmiehenä, joka liikkui paljon kaupungilla ja vaikutti Naantalin kaupunginvaltuustossa aina 1950-luvulle saakka.

– Valtuustoajanjakso on sellainen, josta tiedämme museolla vielä aika vähän. Millaisiin päätöksentekoprosesseihin hän osallistui ja mitä hän oli mukana päättämässä. Se vaatii meiltä lisätutkimusta ja kehkeytyy toivottavasti tulevaisuuden projektiksi, Salovius pohtii.

On myös kerrottu, että Hedvigin tyypillinen kohtaamispaikka oli kampaamo. Heitä on kohdannut myös ulkoiluttamassa koiriaan.

Vuodesta 1970 lähtien taiteilijakotia hallinnut Hedvigs Minne -yhdistys luovutti Casa Haartmanin Åbo Akademin säätiölle elokuussa 2017. Yhdistys siirtyi jakamaan apurahoja. Tätä taiteilija- ja tutkijapurahatoimintaa jatketaan edelleen.

Ennen talvikautta museoon pääsee tutustumaan vielä yhtenä erityisenä viikonloppuna: Casa Haartman avaa ovensa Naantalin Lux Gratiae -tapahtuman aikana 24.–25. lokakuuta.

Katariina Mäkinen-Önsoy

Click to listen highlighted text!
Skip to content