Vuoden kotiseututeos -palkinnon voittaja julkistetaan Turun kirjamessuilla lokakuussa.
Valtakunnalliseen Vuoden kotiseututeos 2026 -finaaliin on valittu kolme teosta 43 kilpailuun ilmoitetun kirjan joukosta.
Finaaliin valittujen kirjojen joukossa on Turkuun liittyvä teos.
Se on Laura Maria Latikan toimittama ja Docendon kustantama ”Maarian kirkko ja pappila – hengen ja maan viljelyä keskiajalta nykypäivään”.
Muut finalistit ovat Eija Niemelän toimittama ja Suomen Säkkijärvi-seuran kustantama teos ”Säkkijärven kylät ja kartat” sekä Ilkka Väätin kirjoittama ja Väyläkirjojen kustantama ”Pohjois-Suomen saamelaisten talvikylät”.
– Vuoden kotiseututeoksen valitsee tänä vuonna kirjailija, filosofian tohtori Virpi Hämeen-Anttila. Hän julkistaa voittajan Turun kirjamessujen Paja-lavalla 3. lokakuuta kello 12.30 alkavassa esityksessä Näköaloja kotiseutukirjallisuuteen, tiedottaa Suomen Kotiseutuliitto.
Kilpailun finalistit valitsi Kotiseutuliiton nimittämä raati.
Laura Maria Latikan toimittama kirja kertoo Maarian kirkon ja seurakunnan historiasta aina 1200-luvulta lähtien, jolloin Maariaan rakennettiin ensimmäinen hirsikirkko.
Nykyinen kivikirkko on 1400-luvulta. Kirjassa käydään usean tutkijan voimin läpi kirkon, pappilan ja hautausmaiden rakennushistoriaa, historiaa ja taidetta.
Vuosisataista seurakunnallista elämää tarkastellaan kunkin aikakauden kirkkoherran ja pappilan elämän näkökulmasta.
– Keskiaikainen Maarian kirkko seisoo Turun kupeessa Räntämäen kylässä, Aurajokeen laskevan Vähäjoen yläpuolelle nousevalla matalalla hiekkaharjulla. Seutu on historialtaan rikasta, ja siihen liittyy muistoja rautakauden talonpoikaisyhteiskunnasta, kristinuskon leviämisestä Suomeen ja Suomen vanhimman tuomiokirkon perustamisesta kivenheiton päähän Koroisiin 1200-luvun alkupuolella. Maarian kirkko sijaitseekin Suomen tiheimmässä keskiaikaisten kirkkojen maisemassa, kerrotaan Suomen Kotiseutuliiton tiedotteessa.



