Raision sairaalan palveluja siirretään väistötiloihin

0
328

Terveyskeskussiivessä toimintaa jatketaan sote-keskuksen valmistumiseen saakka. 

Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha siirtää Raision sairaalan palveluja vähitellen muihin kiinteistöihin ensi vuoden aikana.

Kosteus- ja sisäilmateknisten kuntotutkimusten tulosten johdosta korvaavien tilojen selvittäminen on aloitettu ja uusista tiloista viestitään viipymättä, kun tilaratkaisuja päästään tekemään.

Raision sairaalakiinteistön joulukuun ja helmikuun välissä tehdyt kosteus- ja sisäilmatekniset kuntotutkimukset toteutti FCG, Finnish Consoultin Group Oy. Tutkimus koski koko rakennusta pois lukien apuvälinekeskuksen siipi, joka oli tutkittu aiemmin viime vuonna. Kuntotutkimuksen tulokset on esitelty Raision sairaalan sisäilmatyöryhmälle keskiviikkona 8. huhtikuuta.

Henkilökunnan työskentelyolosuhteiden turvaamiseksi ja toiminnan jatkamiseksi tiloissa tehdään ilmanvaihtoon liittyviä säätötöitä sekä muita toimintaa turvaavia toimenpiteitä.

Rakennuksessa toimii tällä hetkellä terveyskeskuksen lisäksi muun muassa laboratorio ja näytteenotto sekä kuvantaminen, Raision vuodeosasto ja kotisairaala. Tiloissa on noin 60 vuodeosastopaikka, ja rakennuksen eri tiloissa asioi viikoittain satoja asiakkaita ja potilaita.

Rakennuksessa työskentelee kaikkiaan noin 300 työntekijää, hoitohenkilöstön lisäksi henkilöstö- ja talouspalvelujen sekä arkiston henkilöstöä.

Rakennuksen ensimmäiset osat ovat valmistuneet eri vaiheissa 1970-luvulla ja osa rakennuksesta 1980-luvulla.

Raision terveyskeskus jatkaa nykyisissä tiloissaan, kunnes suunnitelmissa oleva sote-keskus valmistuu arviolta vuonna 2032. Terveyskeskussiiven käyttöä voidaan jatkaa turvallisesti, sillä se on uudempi kuin muut osat ja siipeen on tehty sisäilmakorjauksia.

Turun Seutusanomat