Turun Karjalakuoro perustettiin 12.10.1945 lieventämään karjalaisten evakoiden koti-ikävää.
Turun Karjalakuoro perustettiin 80 vuotta sitten vuonna 1945. Varsinais-Suomeen ja Turkuun oli tullut kymmeniätuhansia Karjalan evakoita, joilla oli kova yhteisöllisyyden tarve ja erilaisia karjalaisseuroja ja harrastusryhmiä perustettiin runsaasti.
Yhteisöllisyydellä lievitettiin yhteistä kaipuuta menetettyyn Karjalaan, joka heti sodan jälkeen tuntui erityisen raskaalta.
Perustamisen syynä oli nimenomaan kaiho, kaipuu Karjalaan ja karjalaiseen musiikkiin ja musiikkiin yleensä. Nämä seikat ja etenkin musiikki ovat pitäneet kuoron elinvoimaisena 80 vuotta yhä tänäkin päivänä.
Kuorossa laulajia on yhteensä yli viisikymmentä ja laulajien vaihtuvuus on pieni ja uusia laulajia on saatu sopivasti lopettaneiden tilalle. Konserttikokoonpanossa laulajia on noin 35 laulajaa. Kuorossa vallitsee erityisen hyvä yhteishenki ja uudet laulajat otetaan hyvin vastaan ja heidän sopeutumisensa on nopeaa.
Turun Karjalakuoro on toiminut aktiivisesti koko ikänsä ajan esiintyen ja harjoitellen.
Esiintymisiä on monenlaisissa erilaisissa tilaisuuksissa, karjalaisyhteisöissä, palvelutaloissa ja erityisesti omissa konserteissa, joita on pyritty järjestämään vähintään kaksi vuosittain.
Kuoron taiteellisena johtajana on vuodesta 2016 lähtien toiminut FM Heikki Tapani Korhonen. Kuoro on edelleen hänen johdollaan kehittynyt ja monipuolistunut ja uutta ohjelmistoa on otettu runsaasti.
Lauantaisen 25.10. juhlakonsertin ohjelma toimii monipuolisena läpileikkauksena kuoron ohjelmistosta. Joukossa on tietysti karjalaisaiheisia lauluja sekä kaihoisia että iloisia, sota-ajan lauluja ja uudempia kuoroteoksia suurin osa kuoronjohtajan sovituksina. Lisäksi kuullaan Korhosen säveltämä Karjala trilogia -osa kantaesityksenä. Kuoroa säestää Turun Sigyn-salissa pidettävässä juhlakonsertissa kuoron vakituinen pianosäestäjä Tuula Sailola.
Turun Seutusanomat




