Welcome to Turun Seutusanomat   Click to listen highlighted text! Welcome to Turun Seutusanomat
10.3 C
Turku
Koti Uuteen kotiin Rakentaminen ja asuminen Turkulaisiin 1970-luvun kerrostaloihin monipisteinen VRF-jäähdytysjärjestelmä

Turkulaisiin 1970-luvun kerrostaloihin monipisteinen VRF-jäähdytysjärjestelmä

0
671
Turun urakassa JR Lämpötekniikka varustaa yhteensä 10 kerrostaloa. Kuva: JR Lämpötekniikka.
Turun urakassa JR Lämpötekniikka varustaa yhteensä 10 kerrostaloa. Kuva: JR Lämpötekniikka.

Suomen suurin kerrostalokohteiden ilmalämpöpumppuprojekti on käynnistynyt Turussa.

Turun Runosmäen kupeessa sijaitevassa Kiikussa käynnistyneessä urakassa JR Lämpötekniikka varustaa yhteensä 10 kerrostaloa – ja jokaiseen asuntoon asennetaan oma jäähdytys. Projekti kattaa neljä eri taloyhtiötä ja yhteensä yli 370 asuntoa.

Urakoitsijan mukaan kyseessä on ensimmäinen näin laajamittainen VRF-teknologiaan (Variable Refrigerant Flow) perustuva ilmalämpöpumppujärjestelmä suomalaisessa kerrostaloasumisessa.

JR-Lämpötekniikan toimitusjohtaja Tommi Starck kertoo tiedotteessa, että tällä asennusmenetelmällä jäähdytys voidaan asentaa myös asuntoihin, joissa ei ole parveketta.

– Tämä on paitsi teknisesti merkittävä hanke myös konkreettinen osoitus siitä, että vanhoihin kerrostaloihin voidaan toteuttaa energiatehokas, esteetön ja asuntokohtaisesti säädettävä viilennysjärjestelmä, lisää Starck.

Kerrostalosuntoihin tulee pelkkä ilmalämpöpumpun sisäyksikkö, jolloin parvekkeelta ei tarvitse varata tilaa ilmalämpöpumpun ulkoyksikölle – tai parveketta ei tarvitse olla ollenkaan.

Kesähelteet ovat tuoneet esiin suomalaisen kerrostalokannan haavoittuvuuden.

Huoneistot lämpenevät tukaliksi, eikä viilennysratkaisuja ole juuri ollut tarjolla asuntoihin, joissa ei ole parveketta.

VRF-järjestelmä mahdollistaa useiden sisäyksiköiden yhdistämisen yhteen ulkoyksikköön. Tämä mahdollistaa esteettömän ja taloyhtiöystävällisen toteutuksen: talojen julkisivut säilyvät, ja sisäyksiköt voidaan sijoittaa huomaamattomasti huoneistoihin. Putket ovat siististi ja samassa linjassa poissa näkyvistä.

– Olemme kehittäneet asennuskonseptin, jossa pystymme viemään putkitukset siististi rakennuksen julkisivussa ja tuomaan viilennyksen jokaiseen asuntoon – ilman parvekkeille tulevia ulkoyksiköitä, Tommi Starck kertoo.

Käynnissä oleva projekti toteutetaan pääosin 1970-luvun kerrostaloihin. VRF-järjestelmät mahdollistavat keskitetyn jäähdytyksen niin, että järjestelmä on huoltovapaa, hiljainen ja energiatehokas. Taloyhtiöt saavat koko rakennusta palvelevan ratkaisun, jossa yksittäiset osakkaat eivät tarvitse erillisiä lupia tai investointeja.

Turun Seutusanomat

 

 

Tiesitkö?

• Turun Kiikussa neljä taloyhtiötä teki yhteisen päätöksen parantaa asukkaidensa asumismukavuutta ja asennuttaa ilmalämpöpumput asuntoihin.

• Projekti käynnistyi marraskuussa 2024 ja sen on laskettu valmistuvan helmikuussa 2026. Lähde: taloyhtiöprojektisivu

• JR Lämpötekniikka on LVIS-ratkaisuihin erikoistunut yritys Turusta.

VRF (Variable Refrigerant Flow) -järjestelmät ovat jäähdytys- ja lämmitys järjestelmiä, jotka mahdollistavat useiden sisäyksiköiden liittämisen yhteen ulkoyksikköön. Niitä on käytetty pitkään liikekiinteistöissä ja hotelleissa – nyt teknologia tuodaan ensimmäistä kertaa laajasti suomalaisiin kerrostaloasuntoihin.

Skip to content Click to listen highlighted text!