Elämän valossa -näyttely Tuorlan Majatalossa

0
562

Kaarinan Piikkiössä sijaitsevassa Tuorlan Majatalossa on esillä elokuussa turkulaisen Saija Hairon näyttely Elämän valossa. Hairo on työskennellyt kuvataiteilijana jo 37 vuoden ajan.

Hän on opettanut taidetta, kirjoittanut kritiikkiä, pitänyt yksityisnäyttelyitä ja osallistunut yhteisnäyttelyihin Suomessa ja ulkomailla.

Hairo tunnetaan laaja-alaisuudestaan teostensa tekniikoiden suhteen. Valokuva, maalaus, piirustus, esinekoosteet, installaatiot, huoneteokset ja videoperformanssit kuuluvat tekijän repertoaariin.

Nyt esillä oleva Elämän valossa -kokonaisuus koostuu akryylimaalauksista ja grafiikan menetelmin toteutetuista teoksista. Näyttely kertoo ihmisen ja luonnon suhteesta.

Luonto ympärillämme ja luonto meissä itsessämme on kiehtova, komplikatiivinen ja vaaroille altis. Ympäristön saastuminen, sen vaikutukset meihin ja tulevaisuuteemme ahdistavat.

Luonnonrakastajan näyissä maisema kantaa sitä ihastelevaa ja ottaa syleilyynsä. Se jopa hellii ja hoitaa kaikkia aistejamme. Joskus näkymä ravistelee, kuten kuormitettu meri. Hairon teosten hahmot, kanssakulkijat ja piiloutujat näkevät tämän ja kaiken muunkin. Unessa kohdataan, unelmoidaan paremmasta maailmasta ja pioneista, kenties.

Näyttelyyn voi tutustua Tuorlan Majatalon aukioloaikoina elokuun ajan.

Turun Seutusanomat

 

 

Elämän valossa -näyttely Tuorlan Majatalossa.
Elämän valossa -näyttely Tuorlan Majatalossa.