Presidenttipari saapui Kultarantaan perinteisen vastaanottoseremonian saattelemana

0
487

Tasavallan presidentti Alexander Stubb siirtyi yhdessä puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa kesävirka-asunnolle Kultarantaan perjantaina 30. toukokuuta. Naantalin kaupunki järjesti presidenttiparille perinteisen tervetulovastaanoton venesatamassa Presidentin laiturilla perjantai-iltana.

Kesän aikana tasavallan presidentti työskentelee pääosin Kultarannassa. Alkukesän suurin tapahtuma on presidentti Stubbin isännöimät Kultaranta-keskustelut 16.–17. kesäkuuta. Ulko- ja turvallisuuspoliittisen keskustelutapahtuman teemana on tänä vuonna ”Muuttuva maailmanjärjestys – vanha ja uusi maailma kohtaavat”.

Kultarannan puistossa on tänä kesänä esillä veistosnäyttely Kerrostumia, joka järjestetään yhteistyössä Alfred Kordelinin säätiön kanssa. Näyttely on avoinna yleisölle 31. elokuuta asti.

Näyttelyssä on teoksia seitsemältä nykykuvanveistäjältä, jotka hyödyntävät töissään erityisesti puuta ja kiveä. Tämän kesän kokonaisuus yhdistyy temaattisesti vuosien 2021 ja 2022 luontoaiheisiin näyttelyihin, jotka tarkastelivat eläinaiheita ja kasvikunnan orgaanisia muotoja.

Naantalin musiikkijuhlien puistokonsertti järjestetään kahden vuoden tauon jälkeen Kultarannassa perjantaina 6. kesäkuuta. Konsertissa esiintyy 100 vuotta täyttävä tanssiorkesteri Dallapé solistinaan Juha Hostikka. Vuonna 1925 perustettu Dallapé on Euroopan vanhin koko ajan toiminnassa ollut viihdeorkesteri.

Kesäaikana yleisö voi tutustua Kultarannan puistoon ja veistosnäyttelyyn perjantaisin kello 18–20. Lisäksi Visit Naantali järjestää opastettuja kierroksia puistoalueelle. Lisätietoa opastetuista kierroksista ja poikkeuksista aukioloaikoihin löytyy Visit Naantalin verkkosivuilta.

Naantalissa Luonnonmaan saaressa sijaitseva Kultaranta on ollut Suomen tasavallan presidentin kesävirka-asuntona vuodesta 1920. Kultarannan päärakennuksen, vuonna 1916 valmistuneen graniittilinnan rakennutti maanviljelysneuvos Alfred Kordelin, ja sen on suunnittelut arkkitehti Lars Sonck. Kultarannan huvilatilaan kuuluu laaja puistoalue sekä hyötypuutarha, jossa viljellään kukkia ja vihanneksia. Kultarannan päärakennuksen ja puiston peruskorjaus valmistui lokakuussa 2024.

Turun Seutusanomat