Vahdon kirjaston näyttelyssä muistellaan Mauno Koivistoa

Presidentti Mauno Koiviston (1923–2017) syntymästä tulee kuluneeksi 100 vuotta

Mauno Koivisto opettajana Vahdolla 1952–1953 -näyttely
Vahdon kirjastonhoitaja Nina Sallinen ja historiantutkija Turkka Myllykylä tutkivat Mauno Koivisto opettajana Vahdolla -näyttelyn aineistoja. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.

Ruskon kunnassa sijaitsevassa Vahdon kirjastossa avattiin viikko sitten entistä presidenttiämme kunnioittava Mauno Koivisto opettajana Vahdolla 1952–1953 -näyttely. 

HISTORIA.

Mauno Koiviston (1923–2017) syntymän 100-vuotisjuhlaa kunnioittava näyttely valottaa entisen presidenttimme sidettä nykyisin Ruskoon kuuluvaan Vahdon kunnanosaan. Mauno Koivisto opettajana Vahdolla 1952–1953 -näyttely on esillä Vahdon kirjastossa koko juhlavuoden ajan.

Näyttelyn suunnittelutyöryhmään kuuluivat kirjastonhoitaja Nina Sallisen lisäksi kotiseutuaktiivit Turkka Myllykylä, Simo Kemppainen ja Irmeli Kuusela, museologian opiskelija Anna Färm sekä entinen kirjastonhoitaja Raila Kurppa.

Mauno Koivisto opettajana Vahdolla 1952–1953 -näyttely
Vahdon kirjaston kansakoulumuseonurkkauksessa olevista esineistä suurin osa on alkuperäistä Laukolan kansakoulun esineistöä. Kuva: Katariina Mäkinen-Önsoy.

– Raila Kurppa oli menestyksekkäästi jatkanut edeltäjänsä Anna-Leena Ilkamon työtä Mauno Koivistoon liittyvän aineiston keruussa. Koivistoon liittyvää aineistoa on ollut siis täällä jo 80-luvulta eli siitä alkaen, kun koulun tilat valjastettiin kirjaston käyttöön, Nina Sallinen Vahdon kirjastolta kertoo.
– Edeltäjieni ansiosta Vahdon kirjastossa on Mauno Koivisto -kansakoulunurkkaus sekä arkisto täynnä lehtileikkeitä ja muuta kouluun liittyvää aineistoa, jotka järjestettiin uudelleen tätä näyttelyä varten, Sallinen jatkaa.

Aineistonäyttely on pystytetty Vahdon kirjaston kansakoulumuseonurkkaukseen.

Se sijaitsee siis täsmälleen samoissa tiloissa, joissa Mauno Koivisto opetti Laukolan kansakoulun oppilaita vuosien 1952–1953 aikana.

– On hyvä muistaa, että Mauno Koiviston yhteys Vahdon kuntaan on yhden vuoden mittaista johtajaopettajan sijaisuutta pidempi, vahtolainen historiantutkija ja kirjailija Turkka Myllykylä sanoo.
– Mauno Koiviston täti Hilja Eskola nimittäin asui Vahdolla ja toimi Laukolan koulun opettajana 44 vuoden ajan. Vahto oli jo ennestään siis hyvin tuttu paikka Koivistolle, Myllykylä lisää.

Muistoja Mauno Koivistosta Vahdolla?

 

Mikäli lukijoillamme on halua jakaa muistojaan Mauno Koiviston Vahdon vuosista opettajana tai vaikka lentopalloinnoittajana, niin kannattaa ottaa yhteyttä Vahdon kirjastoon, puh. 044 4333 666.

Tänä päivänä kirjaston henkilökuntatilat sekä palvelu- ja vastaanottotiski sijaitsevat entisessä opettajan asunnossa.

– Tämä oli Tellervo ja Mauno Koiviston ensimmäinen yhteinen koti, Myllykylä toteaa.

Mauno Koivisto opettajana Vahdolla -näyttelyn on toteuttanut Vahdon kirjasto yhdessä Vahto-seuran ja Rusko-seuran kotiseutuaktiivien kanssa.

Osa näyttelyesineistä on lainassa Turun maakuntamuseosta tämän vuoden ajan. Esineistä suurin osa on alkuperäistä Laukolan kansakoulun esineistöä. Lähes kaikki esillä olevat valokuvat ovat sen sijaan peräisin Tellervo Koiviston kotialbumista.

– Näyttelyä suunnitellessamme otin tasavallan presidentin kanslian kautta yhteyttä Tellervo ja Mauno Koiviston tyttäreen Assi Koivisto-Alloseen, joka toimitti kopioita kotialbumin kuvista näyttelyymme. Hän vaikutti ilahtuneelta, että haluamme muistaa Mauno Koiviston elämänvaiheita Vahdolla näin juhlavuoden kunniaksi, kirjastonhoitaja Nina Sallinen kertoo.

Katariina Mäkinen-Önsoy

 

 

Tiesitkö?

• Perjantaina 3.3. Mauno Koivisto opettajana Vahdolla -näyttelyyn tutustunut presidentin tytär Assi Koivisto-Allonen lahjoitti Ruskon kirjastolle isänsä teoksen Venäjän idea. Vuonna 2001 ilmestyneellä teoksella on Vaski-kirjastossa tällä hetkellä yli sata varausta. Lahjoitettu kirja tulee kotiseutukokoelmaan paikan päällä luettavaksi.

• Muistoksi käynnistä kirjaston henkilökunta, kunnanjohtaja Kari Lehtinen ja valtuuston puheenjohtaja Antti Mattila luovuttivat vieraille sekä rouva Tellervo Koivistolle välitettäväksi Vahdon ajalta teetetyt yhteiskuvat Mauno ja Tellervo Koivistosta sekä Rusko-korut.