Kaarinan Taideyhdistyksen juhlanäyttelyssä teoksia vuosikymmenten varrelta

Kaarinan Taideyhdistys ry:n puheenjohtaja Riitta Nylander Brinkkalan galleriaan syys–lokakuun ajaksi pystytetyssä näyttelyssä, jossa vierailee päivittäin 4–30 kävijää. Turun päivänä 18.9. näyttelyyn tutustui 920 ihmistä. Kuva: Ragip Önsoy.

Lähes 80 jäsenen Kaarinan Taideyhdistys ry järjestää vuosittain näyttelyitä, maalauskursseja, taidematkoja ja luentoja. Nyt 40-vuotistaivaltaan juhlistava yhdistys esittäytyy Brinkkalan galleriassa avautuneessa näyttelyssä.

KUVATAIDE. Kaarinan Taideyhdistys ry jatkaa 40-vuotisjuhliaan Polulta kerättyä -näyttelyllä, jossa on esillä eri tekniikoilla toteutettuja teoksia, jotka ajoittuvat 1980-luvulta näihin päiviin.

– Huhtikuussa Kaarina-talolla pitämässämme juhlavuoden aloitusnäyttelyssä oli uusia töitä, mutta tähän Brinkkalan galleriaan pystytettyyn näyttelyyn pyysimme jäseniltämme mukaan myös vanhempia teoksia. Polulta kerättyä sisältää siis nimensä mukaisesti tuotantoa 80- ja 90-luvuilta sekä joitain myös 2000-luvulta aina tähän vuoteen saakka, puheenjohtaja Riitta Nylander Kaarinan Taideyhdistyksestä sanoo.
– Esillä on laaja kirjo akvarelli-, öljy- ja akryylimaalauksia sekä kahdelta tekijältä keramiikkatöitä. Tämän näyttelyn aihepiiriä ei haluttu rajata mitenkään, Nylander lisää.

Syyskuun puolessa välissä pidetyissä näyttelyn avajaisissa julkistettiin yhdistyksen 40-vuotishistoriikki sekä uusi logo. Logonsuunnittelukilpailuun osallistui yhdistyksen viisi jäsentä seitsemällä eri ehdotuksella.

– Valituksi tuli 40-vuotishistoriikin kirjoittaneen yhdistyksemme jäsenen Tuula Halttusen Ruudut-niminen ehdotus, Nylander kertoo.
– Vuonna 1987 käyttöönotettu yhdistyksen ensimmäinen logo oli syytä päivittää, koska alkuvuosina toiminnassa oli mukana myös musiikkia ja kirjallisuutta. Nämä teemat näkyivät ensimmäisessä logossa, mutta sittemmin olemme keskittyneet vain kuvataiteisiin, jatkaa Nylander.

Halttunen sai inspiraatiota logoon Kaarina-talon ikkunoista sekä Kaarinan vaakunasta johdetuista värisävyistä.

Kaarinan Taideyhdistyksessä on tänä päivänä noin 80 jäsentä, joihin kuuluu sekä uusia että pitkään toiminnassa mukana olleita harrastajataiteilijoita ja muutama ammattitaiteilija.

– Perustajajäseniin kuuluu kuvataiteilijan koulutuksen saanut Maarit Palatsi-Keula. Juhlavuoden alussa Kaarina-talolle pystyttämämme näyttelyn yhteydessä soitin kaikki perustajajäsenet läpi, ja saimme neljä heistä paikan päälle kukitettavaksi, Nylander toteaa.

Taideyhdistys kiittää Kaarinan kaupunkia ja Kaarina-Seuraa hyvästä yhteistyöstä.

– Kun Kaarina-talo valmistui vuonna 2018, sovimme pitävämme siellä yhden näyttelyn vuodessa. Kaarina-Seuran tiloissa olemme voineet pitää kursseja ja yhteisiä maalausviikonloppuja, Riitta Nylander kertoo.

Polulta kerättyä -näyttely on esillä Turun museokeskuksen hallinnoimassa Brinkkalan galleriassa, Vanhalla Suurtorilla 30. lokakuuta asti.

Kaarinan Taideyhdistyksen juhlavuoden ohjelmaan sisältyy vielä esimerkiksi 17.11. kello 18 Kaarina-talolla pidettävä kaikille avoin luento taiteilija Edvard Munchista sekä 25.–26.11. Kaarinan Cafe Puntarissa järjestettävä pop up -myyntinäyttely.

Katariina Mäkinen-Önsoy