Piikkiön-Kaarinan Reserviupseerien 60-vuotinen taipale kirjan kansissa

Piikkiön-Kaarinan Reserviupseerit viettivät 60-vuotisjuhliaan 15.9. Kuusiston Maamiesseurantalolla. Kuvassa yhdistyksen pj. Osmo Eerola (vas.) ottamassa vastaan Suomen Reserviupseeriliiton tervehdystä puheenjohtaja Mikko Halkilahdelta. Kuva: Pasi Arvola.

KAARINA. Piikkiön-Kaarinan Reserviupseerit ry julkaisi syyskuussa pitämissään 60-vuotisjuhlissa Rauhan työssä pahimman varalle, Piikkiön-Kaarinan Reserviupseerit ry 1958–2018 -juhlakirjan. Yhdistyksen vaiheista kertova historiikki sisältää faktaa, mielipiteitä, tarinoita ja valokuvia vuosien varrelta. Aineisto perustuu yhdistyksen arkistoon sekä jäsenkunnan muistiin ja kirjoituksiin.

Juhlakirja on tehty talkoovoimin ja sen on toimittanut yhdistyksen puheenjohtaja Osmo Eerola.
– Yhdistyksen hallitus aloitti aineiston koonnin loppuvuodesta 2017. Yhdistyksen arkisto käsittää noin 20 mapillista asiakirjoja. Hallituksen jäsenet laativat jokaisesta toimintavuodesta tiivistelmän vuoden keskeisistä tapahtumista. Lisäksi haastateltiin aikaisempia puheenjohtajia ja aktiivijäseniä. Varhaisesta toiminnasta ei ole juuri valokuva-aineistoa löydetty, mutta 90-luvulta alkaen on yhdistyksen valokuva-albumi, josta otoksia on sisällytetty historiikkiin, Eerola toteaa.
– Kirjasta julkaistiin ensin suppeampi 30 kappaleen ensipainos, toinen painos otetaan kun tarkistukset on tehty. Selailukappale löytyy yhteispalvelupisteestä, Eerola lisää.

Yhdistyksen perustava kokous pidettiin huhtikuun 14. päivänä vuonna 1958 reservin luutnantti Anton Ahtikarin kotona Piikkiössä. Yhdestätoista perustajajäsenestä on vielä elossa Tapio Kokkala Piikkiöstä.
– Vuoteen 1962 kerho toimi Turun Reserviupseerien alaosastona ja siitä eteenpäin Piikkiön Reserviupseerit ry:nä. Toiminnan laajentuessa Kaarinan suuntaan yhdistys ryhtyi käyttämään nimeä Piikkiön-Kaarinan Reserviupseerit ry, kertoo Eerola.

Eerolan mukaan reserviupseeritoiminta yhdistää tänä päivänä vanhoja ja nuoria: yhdistyksen kokeneimmat jäsenet ovat olleet mukana 1960-luvulta lähtien ja jaksavat vielä toimia aktiivisesti.
– Nuorimmat jäsenet ovat sen sijaan juuri varusmiespalveluksesta kotiutettuja, Eerola sanoo.

Yhdistyksen jäsenmäärä lähti nopeasti kehittymään perustamisvuoden 15 jäsenestä: vuonna 1978 oli jo 40 jäsentä ja vuonna 2004 kaikkiaan 85 jäsentä, johon jäsenmäärä on sittemmin vakiintunut. Alkuvuosikymmeninä yhdistyksen rinnalla toimi puolisoista koostuva Reserviläisten naiset.

Katariina Mäkinen-Önsoy