Raision ensimmäinen virallinen jääkiekko-ottelu pelattiin 1961

Raisio-Seura tutkii kotiseutuhistoriaa vanhojen valokuvien avulla

Raision ensimmäinen virallinen jääkiekko-ottelu pelattiin 26.12.1961. Kuva: Raisio-Seuran historiatoimikunta.

RAISIO. Raisio-Seuran 24. lokakuuta järjestämässä ”Raision vanhat valokuvat” -illassa pureuduttiin paikallisen jääkiekon historiaan. Toinen illan aikana käsitelty kuva on otettu Raision ensimmäisestä virallisesta jääkiekko-ottelusta 26.12.1961. Toisessa kuvassa poseeraavat Raision Kuulan ensimmäiset jääkiekkoilijat: Olli Ylivuori (maalivahti), Pauli Kytönen (kapteeni), Juhani Vase, Eino Janger, Jaakko Tirkkonen, Esa Tuononen, Juhani Tuononen, Tarmo Salminen, Seppo Laine, Matti Forsman, Jukka Lehtinen, Seppo Vainio, Raimo Laiho, Ilkka Tulonen, Tapio Saarni, T. Rytkölä, J. Pappila ja Markku Nieminen.

Raision ensimmäisessä virallisessa jääkiekko-ottelussa 26.12.1961 kohtasivat Raision Kuula ja Åbo IFK Turusta. Lopputulos oli 3–4 Åbo IFK:lle. Kuula johti ottelua aluksi jo 3–0. Kolmanteen erään lähdettiin jännittävässä tilanteessa 3–3, ja viimeinen erä ratkaisi matsin Åbo IFK:n hyväksi.

Kuulan maalintekijöinä kunnostautuivat Jaakko Tirkkonen kahdesti ja Markku Nieminen.

Kuulan parhaana pelaajana palkittiin Matti Forsman, Kultaseppä Vesosen lahjoittamalla lautasella.

Kirpeässä 12 miinusasteen pakkasessa ottelua oli saapunut seuraamaan hieman yli 100 maksanutta katsojaa. Liput maksoivat 100 markkaa aikuisilta ja 50 markkaa lapsilta sekä muilta rekisteröidyiltä pelaajilta.

Raision Yhteiskoulun kentälle pystytetyn, osittain vanhasta betonilaudasta tehdyn, jääkiekkokaukalon olivat rakentaneet Kuulan pelaajat itse talkootyönä. Puutavaran olivat lahjoittaneet Rakennusliike Kaarila & Wallenius, Rakennustoimisto A. Puolimatka ja Naantalin Saha Oy. Naulat oli saatu Turun Osuuskaupasta, kauppias Eino Aallolta ja kauppias Yrjö Ylitalolta.

Maalit oli tehnyt ja lahjoittanut Imatran Voima. Vain maaliverkot oli tarvinnut ostaa Raision Yhteiskoulun ja Kuulan yhteishankintana.

Kuulan pelaajat ompelivat itse pelipaitansa. Maalivahti Olli Ylivuoren varusteiden hankinta tuotti ongelmia, koska Olli oli vasenkätinen. Kilpeä ja räpylää etsittiin pitkään ennen kuin sellaiset löydettiin.

Edustusjoukkueen valmentajana toimi Aulis Potinkara, joka myöhemmin tunnettiin maamme eturivin yleisurheiluseuran HKV:n toiminnanjohtajana ja Martti Vainion pitkäaikaisena valmentajana.

Kuulan ensimmäiset jääkiekkoilijat: Olli Ylivuori (maalivahti), Pauli Kytönen (kapteeni), Juhani Vase, Eino Janger, Jaakko Tirkkonen, Esa Tuononen, Juhani Tuononen, Tarmo Salminen, Seppo Laine, Matti Forsman, Jukka Lehtinen, Seppo Vainio, Raimo Laiho, Ilkka Tulonen, Tapio Saarni, T. Rytkölä, J. Pappila ja Markku Nieminen. Kuva: Raisio-Seuran historiatoimikunta.

Raisio-Seuran historiatoimikunta