Legendaarinen keikkapaikka saa kunnon THRASH TO DUST -jäähyväisbileet.
Kahden opettajan yhteinen intohimo herättää Tarvashovin musiikkimuistot eloon. Liedossa opettajina työskentelevät Timo ”Timppa” Virtanen ja Juhani Kolu ovat poikkeuksellisen hienon kulttuuriteon äärellä.
Opettajakollegojen rakkaus Metallican Kill ’Em All -albumiin johti ensin tribuuttiprojektiin, sitten Four Forcemen -yhtyeen syntyyn ja lopulta Thrash to Dust – Tarvashovi finale -festarikeikan järjestämiseen Tarvashovissa 16. toukokuuta.
Tapahtumaa varten on kerätty Tarvashoviin liittyviä haastatteluja ja muistoja, joita yleisö pääsee kuulemaan tapahtuman väliajalla.
Nyt näitä muistoja halutaan nostaa esiin ennen kuin paikka siirtyy lopullisesti historiaan.
– Tarvashovissa on koettu asioita, jotka ovat jääneet ihmisten mieliin koko elämän ajaksi. Haluamme, että nämä tarinat eivät katoa rakennuksen mukana, vaan ne tulevat kuulluiksi vielä kerran siellä, missä ne ovat syntyneet, Lions Club Liedon tiedotteessa sanotaan.
Tarina on samalla kunnianosoitus Liedon Tarvasjoella sijaitsevalle Tarvashoville.
Hovi oli aikanaan koko Varsinais-Suomea yhdistänyt legendaarinen keikkapaikka. Nyt tavoitteena ei ole vain tuoda Tarvashovin historia takaisin lavalle, vaan myös kerätä talteen siihen liittyviä muistoja, tarinoita ja kokemuksia eri puolilta maakuntaa.
Festivaalilla jätetään jäähyväiset legendaariselle keikkapaikalle sekä kunnioitetaan Metallican ensimmäistä esiintymistä Suomessa. Metallica saapui Speeding Through Snow -kiertueellaan 14. joulukuuta 1984 ensimmäiselle Suomen-keikalleen, ja tuo esiintyminen tapahtui Tarvashovissa.
Four Forcemenin vaiheissa yhdistyvät opettajuus, musiikilliset juuret, yhteisöllisyys ja paikallinen kulttuurihistoria. Se, mikä alkoi kahden opettajan yhteisestä musiikkikeskustelusta, on kasvanut hankkeeksi, joka nostaa esiin Tarvashovin merkityksen osana varsinaissuomalaista yhteistä muistia.
Yhtye soittaa illan aikana Metallican debyyttialbumin, Kill ’Em Allin, kannesta kanteen.
Tarvashovin purkutyöt ovat käynnistyneet vaiheittain.
Sisäpurkutyöt alkoivat viime viikolla ja konepurkutyöt käynnistyvät Tarvashovin muistofestivaalin jälkeen. Työt valmistuvat arviolta syyskuun alkuun mennessä.
THRASH TO DUST – TARVASHOVI FINALE -festivaalilla lauantaina 16.5. esiintyvät Status Quo Tribute, Jailbreak sekä Four Forcemen.
Thrash to Dust – Tarvashovi Finale järjestetään Tarvashovin ja jäähallin välisellä alueella Tarvasjoella. Festivaali on ikärajaton ja esteetön. Erillinen anniskelualue on K18.
Pääsyliput ovat myynnissä Lippu.fi-palvelun kautta. Tarvashovi Finalen mahdollinen tuotto lahjoitetaan tarvasjokelaisille urheiluseuroille. Tapahtuman järjestää Lions Club Lieto ry.
Tapahtuman lisätiedot löytyvät verkkosivuilta: tarvashovifinale.fi
Turun Seutusanomat





