Teatteriryhmä Onnenpotku esittää Kimppahäät kalkkiviivoilla

Paimion opiston alaisuudessa toimiva Teatteriryhmä Onnenpotku koostuu paikallisista eläkeläisistä. Kuva: Turun Seutusanomien arkisto.
Paimion opiston alaisuudessa toimiva Teatteriryhmä Onnenpotku koostuu paikallisista eläkeläisistä. Kuva: Turun Seutusanomien arkisto.

Kimppahäät kalkkiviivoilla on paimiolaisten tekijöiden hulvaton komedia seniorihäistä, joissa mikään ei mene suunnitelmien mukaan.

PAIMIO.

Teatteriryhmä Onnenpotkun hulvatonta Kimppahäät kalkkiviivoilla -komediaa esitetään Paimion kaupungintalon Paimiosalissa 7.–18. maaliskuuta. Näytelmän on käsikirjoittanut ja ohjannut Merita Seppälä.

Kimppahäät kalkkiviivoilla -esityksen keskiössä on tiivis ystäväporukka, Sillanpään alajuoksun martat, joiden viimeinenkin vanhapiika Hellä purjehtii vihdoin avioliiton satamaan. Häät pidetään marttakerhon upporikkaan jäsenen kartanossa, mutta kuinkas ollakaan, yhtäkkiä hääpareja onkin enemmän kuin yksi.

Häihin kokoontuu mitä erikoisimpien persoonien kavalkadi.

Amerikasta asti tullut hääsuunnittelija sotkee asioita entisestään megalomaanisilla suunnitelmillaan ja nykyajan häähullutuksilla.

Perinteisiin tottuneet marttakerholaiset pääsevät elämänsä ensimmäisiin polttareihin ja taitaa näytelmässä olla muutama muukin neitsytmatka tiedossa. Erikoinen pappipariskunta luo vihkimiseen vähintäänkin hullunkuriset lähtökohdat.

Lämminhenkinen ja hulvaton komedia sukeltaa häiden maailmaan, jossa rakkauden nuolet sinkoilevat ja ystävyys on koetuksella. Mutta marttojen maalaisjärki osoittautuu korvaamattomaksi luonnonvaraksi mitä oudoimpien sattumusten edessä.

Kun hääväellä on enemmän päiviä takana kuin edessä, ei ole muuta vaihtoehtoa kuin juhlia elämää ja rakkautta kuin viimeistä päivää. ”Minä varaan tanssivuorot teiltä jokaiselta martalta.”, toteaa Veikko, joka on Antti-sulhasen velipoika. Tanssimaan Veikko todellakin pääsee, mutta millä lailla ja missä roolissa?

Teatteriryhmä Onnenpotku koostuu eläkeläisistä, jotka ovat löytäneet teatteriharrastuksen vasta vanhemmalla iällä.

Innostus ja motivaatio harrastusta kohtaan on valtava. Lavalla nähdään 14 näyttelijää: Ritva Aaltonen, Tarja Entonen, Päivi Harttunen, Jukka Heino, Eeva Heurlin, Reima Högman, Tepa Karmavalo, Jorma Kakkonen, Pirjo Kemppainen, Eija Nordström, Sirpa Rajala, Jarmo ”Ruuben” Strang, Ulla Strang ja Eeva-Liisa Soisalo.

Esityksessä ei ole käytössä numeroituja paikkoja. Oman paikkansa voi tulla varaamaan ajoissa ja nauttia vaikka kahvit ennen esitystä. Esityksessä ei ole väliaikaa, mutta ennen ja jälkeen esityksen sinua palvelee aulan kahvila.

Tiistaina 11.3. ja torstain 13.3. esityksissä palvelee Paimion kaupungintalon Lounaskahvila Ansku. Muissa esityksissä aulasta löytyy erityinen Paukkutädin makoisa Kaffela. Lippuvaraukset ja tiedustelut vastaanottaa kulttuuripaja.mallekki@gmail.com, 050 3081 333. Liput kustantavat 12 euroa.

Teatteriryhmä Onnenpotku on toiminut Paimion opiston alaisuudessa vuodesta 2018. Kimppahäät kalkkiviivoilla on Teatteriryhmä Onnenpotkun kuudes produktio. Edelliset menestysnäytelmät ovat olleet Hoitokoti Onni, Senioriremppa, Entisten nuorten kykykisa, Mummokommuuni ja Maajussille Mummomorsian.

Katariina Mäkinen-Önsoy