Welcome to Turun Seutusanomat   Click to listen highlighted text! Welcome to Turun Seutusanomat
23.4 C
Turku
Koti Itä Parainen Paraisilla järjestetään Kässäkylpyjä lapsille

Paraisilla järjestetään Kässäkylpyjä lapsille

0
281
Kässäkylvyt on suunnattu suomen- ja ruotsinkielisille taaperoille ja tenaville, vanhempien tai jonkun muun aikuisen seurassa. Kuva: Åbolands hantverk.

PARAINEN. Åbolands hantverkin Kässäkylpy/Hantverksbad-hanke on alkanut ensimmäisillä ryhmillä Paraisilla. Kässäkylvyt ovat tarkoitettuja alle kouluikäisille lapsille vanhemman tai jonkun muun aikuisen kanssa. Noin tunnin kestävässä kässäkylvyssä osallistujat saavat leikkimielisillä tavalla tutustua käsityöhön sekä toiseen kotimaiseen kieleen. Kässäkylvyssä on kaksi ohjaaja, joista toinen puhuu suomea ja toinen ruotsia.

Kässäkylvyissä on kaksi eri ryhmää: 4–6-vuotiaat Taito Tenavat ja 2–4-vuotiaat Taito Taaperot.

Kässäkylpyjen konseptia kokeillaan ensiksi Paraisilla. Syksystä 2019 lähtien järjestetään kässäkylpyjä eri puolella Suomea muun muassa Turunmaalla, Pohjanmaalla, Keski-Suomessa ja Uudellamaalla.

Kässäkylpy-hanke on osa Svenska Kulturfondenin strategista ohjelmaa Hallå!

TSS

Skip to content Click to listen highlighted text!