Yliopiston tutkijat nousevat Tieteen lavalle Turun Kaupunginteatterissa 12.9. – aiheena on musiikin voima.
Syksyn ensimmäinen Tieteen lava järjestetään The Addams Family -musikaaliin liittyen musiikin voimasta perjantaina 12. syyskuuta kello 16.30.
Turun Kaupunginteatterin Tieteen lavalle nousevat Vesa Putkinen, Anna-Elena Pääkkölä ja Kaapo Huttunen. Puheenaiheena on The Addams Family -musikaalin innoittamana musiikki sekä sen voima ja vaikutukset. Musiikki herättää meissä erilaisia tunteita kuten iloa, surua ja pelkoa. Miten musiikin valinta vaikuttaa siihen, miten koemme taiteen? Entä mitä aivoissamme tapahtuu, kun kuulemme musiikkia?
Vesa Putkinen on PET-keskuksen akatemiatutkija, joka on tutkinut musiikin vaikutuksia aivoihin, esim. sitä, miten lempimusiikin kuunteleminen aktivoi aivojen opioidijärjestelmää ja miten musiikki herättää samanlaisia tunteita ja kehollisia tuntemuksia ympäri maailman.
Anna-Elena Pääkkölä on musiikkitieteen tutkija, jonka tutkimuksellisina kiinnostuksen kohteina ovat mm. musikaali- ja teatterimusiikki, elokuvamusiikki sekä visuaalinen musiikkimedia.
Kaapo Huttunen tutki väitöskirjassaan nordic noir -sarjojen äänimaailmoja, muun muassa musiikin käyttöä ja audiovisuaalisia strategioita.
Tieteen lava on Turun Kaupunginteatterin ja Turun yliopiston yhteinen formaatti.
Keskustelusarjassa tutkijat avaavat teatterin ohjelmistossa olevien esitysten teemoja. Keskustelua teatterin yleisölämpiössä johdattaa Turun Kaupunginteatterin teatterinjohtaja Satu Rasila.
Tieteen lavalle voi tulla, vaikka olisi jo nähnyt esityksen tai lippu olisi vielä hankkimatta. Lämpiössä järjestettäviin tilaisuuksiin on esteetön ja vapaa pääsy eikä ennakkoilmoittautumista tarvita. Tilaisuus kestää noin 45 minuuttia. Lämpiön kahvila ja aulan vaatesäilytys ovat avoinna.
Seuraava Tieteen lava järjestetään keskiviikkona 12.11., jolloin keskustellaan Päällikkö-näytelmän innoittamana rikoksista ja siitä, mikä meitä niissä kiehtoo.
Teatteri ja yliopisto ovat sopineet myös toisesta uudesta avauksesta, jossa Pienelle näyttämölle tuodaan lapsille suunnattu toteutus Akateemisesta vartista.
Syksyllä nähdään myös neljättä kertaa lavalle nouseva Akateeminen vartti. Illan aikana yksi tutkija Turun yliopiston kustakin tiedekunnasta kertoo 15 minuutissa tutkimuksestaan käyttäen apunaan teatterin keinoja.
Turun Seutusanomat






