JYSK juhlii näyttävästi

JYSK 30 vuotta Suomessa Annukka Hietanen, Tiina Repo, Jarna Murtomaki
Tiina Repo (keskellä) sekä lähimmät kollegat Annukka Hietanen, Store Activity coordinator (vasemmalla) ja Jarna Murtomäki, Store Concept Coordinator (oikealla).

JYSK juhlistaa 30-vuotista taivaltaan Suomessa, jossa ensimmäinen myymälä avattiin Turun Kuralaan keväällä 1995. Länsikeskuksen myymälän avajaisia vietettiin vielä saman vuoden aikana.

JUHLAVUOSI.

Huhtikuu on Suomessa 30-vuotistaivaltaan viettävän Jyskin juhlien aikaa. Samaan aikaan valtakunnallisesti huomattavan merkkipaalun kanssa juhlii myös Kaarinassa toimiva JYSK Krossi.

JYSK avasi ensimmäiset myymälänsä vuonna 1995 Suomessa. Pian aloituksen jälkeen Turussa silloin sijainneessa Kuralankatu 2:n JYSKissä aloitti myyjänä turkulainen Tiina Repo.

– Sain kotiini JYSKin mainoslehden, jossa näin ihanan päiväpeiton. Menin katsomaan sitä Kuralan JYSKiin. Päivä oli keskiviikko ja myymälään mennessäni näin ovessa rekryilmoituksen. Ihastuin myymälän ja sen tuotevalikoimaan. Jo samana päivänä olin haastattelussa, pitkän työuran JYSKissä tehnyt Repo muistelee.

– Kovalla kiireellä lähdin järjestelemään lapselle hoitopaikkaa, olin niin päättänyt päästä JYSKiin töihin. Perjantaina sain tiedon työpaikasta ja olin valmis aloittamaan heti. Tytöllekin oli järjestynyt hoitopaikka. Maaliskuussa 1996 aloitin Turun Kuralassa myyjänä ja sen jälkeen toimin myymäläpäällikkönä Karjaalla ja Kaarinassa, minkä jälkeen lähes kymmenen vuotta aluepäällikkönä Länsi-Suomen alueella, jatkaa nykyisin JYSKin Store Concept managerina toimiva Repo.

Store Concept managerina Tiina Repo on toiminut vuodesta 2017 alkaen.

Ennen nykyiseen pestiin päätymistä hän ehti työskennellä kaikissa eri myymälätoimintojen rooleissa.

– Tulin aivan mahtavaan aikaan tähän nykyiseen rooliin, sillä olen saanut mahdollisuuden vetää konseptiuudistuksen projektia testauksesta nykyiseen tilanteeseen. Lähes kaikki mahdolliset myymälät ovat nyt uudistettu. Vain muutama myymälä odottelee suurempia liiketiloja, Repo kertoo.

– Työssäni vastaan myymälöiden uudistamisista ja rakentamisesta, sekä konseptin implementoinnista kaikissa olemassa olevissa myymälöissä. Aloittaessani Store Concept Managerina myymälöitä rakennettiin myymälähenkilökunnan ja ulkopuolisten toimijoiden avulla ja konseptiosastolla oli lisäkseni vain yksi vakituinen työntekijä. Nyt organisaatiossani on kaksi koordinaattoria ja kaksi myymälöitä rakentavaa E-tiimiä. Meitä on yhteensä 16 vakituista työtekijää, lisää Repo.

Suomi oli ensimmäinen JYSK-maa, joka lähti rakentamaan myymälöitä avaimet käteen perusteella ja nyt tämä tapa on käytössä jo useassa JYSK maassa.

– Tämä tarkoittaa sitä, että E-tiimit tekevät kaikki myymäläuudistukset vanhoihin tiloihin ja rakentavat uudet myymälät. Tiimiläiseni ovat huippuammattilaisia ja heiltä onnistuvat kaikki tehtävät myymälän sisällä lattian asennuksesta ja seinien maalauksesta myymäläkalusteiden rakentamiseen, sekä myymälän tavaroittamiseen, Repo sanoo.

Kaarinan Krossissa toteutui JYSKin uusin myymäläinvestointi.
JYSK Krossi Kaarina henkilökuntaa
Uudistunut JYSK Krossi, Kaarinassa viettää avajaisiaan huhtikuun ajan osana JYSK Suomen 30-vuotisjuhlia.

Uudistetun ja laajennetun myymälän avajaisia juhlittiin 3. huhtikuuta. Avajaisjuhlinnat jatkuvat 30-vuotisjuhlavuoden merkeissä koko kuun ajan.

Krossin myymälä muuttui uudistuksen myötä XL-myymäläksi.

– Laajennuksen myötä myymälään tuli 200 m² lisätilaa. Varasto laajeni ja saatiin uusi toimisto henkilökunnan käyttöön, eli työntekijöiden viihtyvyyteen panostetaan myös uudistustöiden yhteydessä, toteaa JYSKin aluepäällikkö Miki Lindblom, joka on tehnyt 13-vuotisen työuran myymäläketjussa.

Uuden tuulikaapillisen sisäänkäynnin muutostöiden myötä saanut myymälä on huomattavasti aiempaa laajempi.

– Upean store frontin ansiosta me näymme myös ulospäin paremmin. Keskiosan lattiatila mahdollistaa sen, että esillä on entistä enemmän huonekaluja ja puutarhapuolta. XL-myymälä tarkoittaa myös sitä, että saimme verkkokauppatuotteita myymälävalikoimaan, kertoo JYSK Krossin myymäläpäällikkö Susanna Grönman, joka aloitti myymäläpäällikkönä ensin JYSK Länsikeskuksessa, Turussa lähes kolme vuotta sitten.

– Kesä on meille täällä kulta-aikaa, sillä täällä käyvät paikallisten lisäksi matkaajat ja saariston vapaa-ajanasukkaat, viittaa Grönman Krossikeskuksen läpi kulkevaan Kaarinantiehen, joka jatkuu Saaristotienä Paraisten suuntaan.

Tiina Repon mukaan 30 vuodessa on tapahtunut paljon.

– Kehitys on ollut huikeaa. Myymäläympäristö, tuotteet, tietotekniikka, toimintatavat ja oikeastaan lähes kaikki ovat muuttuneet. Mutta arvot ovat säilyneet samana, summaa Repo.

– Alkuaikoina konseptin ohjeistukset tulivat postilla kerran viikossa. Ei ollut mitään tietokoneohjelmaa, miten tuotteet tuli järjestää vaan ne olivat ihan kirjallisia ohjeistuksia. Samoin asiakaspalvelukoulutukset olivat paperilla, Repo toteaa.

Neljän ensimmäisen vuoden aikana konseptiajattelu alkoi nostaa päätään. Konsepti on JYSKille todella tärkeä ja sen toteutumisesta vastaa tänä päivänä Suomessa Tiina Repo tiimeineen.

– Vaikka oli ohjeet, miten tuotteet laitetaan esiin, niin 90-luvun lopulla tuli vasta 2.0-konsepti ja 2018 aloimme testata 3.0-konseptia. Vuonna 2018 saimme tehdä uuden myymäläkonseptin testauksia. Olimme kolmas JYSK-maa, joka sai testata koko globaalissa JYSKissä tuon uuden myymäläkonseptin, kertoo Repo.

– Konseptia on vuosien saatossa kehitetty ja näkisin, että ne ovat nyt asiakasnäkökulmasta houkuttelevia ja tilat ovat esteettömiä. Erilaisia kokonaisratkaisuja saadaan aivan eri tavalla esiin, pohtii Repo.

Repo muistaa, kuinka alkuaikoina hinnat piti muistaa ulkoa ja ne roikkuivat katosta vaijerilla tuotteiden yläpuolella myymälässä. Kun elektroniset hintakyltit tulivat JYSKiin jo 2018, ne muuttivat ilmettä ja myös työntekijöiden toimenkuvaa.

– Kun aloitin, kaikki hintakyltit kirjoitettiin käsin ja jossain vaiheessa tuli printterit, hymyilee Repo.

Tällä hetkellä Turun alueella toimii neljä JYSK-myymälää: Kaarinan Krossissa, Kaarinan Ravattulassa, Raisiossa ja Turun Länsikeskuksessa. Kaiken kaikkiaan JYSKillä on nyt 30 vuotta myöhemmin Suomessa 92 myymälää, verkkokauppa, yritysmyynnin yksikkö ja lähes 1.000 työntekijää.

Katariina Mäkinen-Önsoy

 

 

Tiesitkö?

• Pitkät työurat ovat JYSKissä enemmän sääntö kuin poikkeus. Laajat perehdytysohjelmat, työkykyjohtaminen ja koulutusmahdollisuudet tukevat arkea ja edistävät nopeaa urakehitystä. Tämä näkyy myös tunnustuksissa: JYSK sijoittui toiseksi Suomen Parhaat Työpaikat -listauksessa suurten yritysten sarjassa.

• Tanskalainen JYSK on kasvanut Suomessa perheyrityksen vakaudella ja liiketoimintalähtöisellä otteella. Viimeisen viiden vuoden aikana JYSK on avannut myymälän 10 uudelle paikkakunnalle ja 39 myymälää on muuttanut entistä paremmille liikepaikoille suurempiin tiloihin tai myymälän liiketilaa on laajennettu.

• JYSKin perustaja Lars Larsen avasi ensimmäisen myymälänsä Tanskassa vuonna 1979. Ensimmäiset Suomen myymälät avattiin Turun Kuralaan ja Länsikeskukseen vuonna 1995.

JYSK Krossi Kaarina
JYSK Suomen viestintäpäällikkö Taija Paavola, JYSK Krossi, Kaarinan myymäläpäällikkö Susanna Grönman ja JYSKin aluepäällikkö Miki Lindblom uudistuneen JYSK Krossin avajaisissa 4. huhtikuuta.
JYSK Krossi Kaarina uudistus
JYSK Krossi, Kaarinassa uudistui.
Laajentunut JYSK Krossi, Kaarina näkyy uuden sisäänkäynnin ansiosta entistä paremmin myös ulospäin.
Laajentunut JYSK Krossi, Kaarina näkyy uuden sisäänkäynnin ansiosta entistä paremmin myös ulospäin.