Toivon ottelusta Raision Loimulle kauden neljäs voitto

Liigakarsintoja kohti

Raision Loimu jatkaa kohti liigakarsintoja. Kuva: Raision Loimu.
Raision Loimu jatkaa kohti liigakarsintoja. Kuva: Raision Loimu.

Raision Loimu ja Kokkolan Tiikerit kohtasivat keskiviikkona lentopallon Mestaruusliigan runkosarjan päätöskierroksella merkityksettömässä ottelussa, jolla oli kuitenkin iso merkitys.

LENTOPALLO.

Toivon ottelu toteutettiin Raisiossa yhteistyössä Mieli Kriisikeskus Turun kanssa ja sen suojelijana toimi Toivo Sukari. Kuva: Raision Loimu.
Toivon ottelu toteutettiin Raisiossa yhteistyössä Mieli Kriisikeskus Turun kanssa ja sen suojelijana toimi Toivo Sukari. Kuva: Raision Loimu.

Raision Loimun ja Kokkolan Tiikereiden keskiviikkoisen 19.3. ottelun merkityksellisyys tuli isoimmilta osin Toivo ottelu -hyväntekeväisyystempauksesta. Tempauksen toteuttivat Loimu, ottelun mahdollistajat sekä Toivo Sukari yhteistyössä Mieli Kriisikeskus Turun kanssa.

Ottelun loppunumeroiksi kirjattiin kotivoitto luvuin 3–1 (25–13, 25–23, 24–26, 25–22), eli Loimu nappasi ottelusta kauden neljännen voittonsa, jonka kautta raisiolaiset lähtevät kolmeksi viikoksi odottelemaan liigakarsintoja.

Mestaruusliigan perinneseura hakee jatkoa pääsarjassa myös ensi kaudelle. Tiikerit sen sijaan valmistautuvat jo viikonloppuna alkaviin puolivälieriin, jossa vastaan asettuu Savo Volley.

Lähtökohdat otteluun oli molemmilla joukkueilla erikoiset, sillä Loimulta puuttui jälleen pelaajia sairastelujen vuoksi kokoonpanosta ja Tiikereiltä jäi lähes koko avauskuusikko kotiin katselemaan ottelua Ruudun kautta.

Loimun poissaolot osuivat tällä kertaa yleispelaajien tontille.

Yleispelaajista puuttui Ossi Lehtiö, Veeti Nikkinen sekä Samuel Salminen. Tämä avasi oven etukentän hyökkäys- ja aloitussyöttöpuuhiin libero Ville Sihvoselle.

– Pari pelaaja oli taas sairaana ja jouduttiin tekemään muutoksia. Istuimme Villen kanssa pukuhuoneessa ja kävimme läpi, että rooli vaihtuu. Olemme joutuneet pyörittämään treeneissä Villeä ja myös minua yleispelaajana, kun sairasteluja on paljon. Ville on fiksu pelaaja ja johtaja, hän hoiti tontin hyvin, Raision Loimun Luis Salgado kertoo.

– Tiesin ettei tästä helppoa tule. Tiikerit taistelevat hyvin ja nuoret pelaajat ovat pelanneet ja harjoitelleet hyvin, lisää Salgado.

Tiikereiltä liigadebyyttinsä tekivät libero Kasper Emmes ja keskipelaaja Oliver Dalhem. Ison vastuun saivat myös nuorisoketjusta passari Tatu Venetjoki, keskipelaaja Walter Schreck ja hakkuri Niko Kaustinen. Loukkaantumisesta toipuva hakkuri Oskari Keskinenkin nähtiin parketilla entisessä kotisalissaan. Ja myös vierailla normaalisti takakentällä liberona häärivä Teemu Lahti pääsi nauttimaan myös verkkopelistä muutamien vuosien tauon jälkeen.

Voitto tuli kotijoukkueelle selvin numeroin.

Ottelun avauserä oli Loimulta vahvaa pelaamista. Loput erät olivatkin tasaisempia. Loimu voitti toisen kahden pisteen erolla, mutta pitkän erätauon jälkeen oli Tiikereiden vuoro voittaa kahdella pisteellä. Myös neljäs erä oli tasainen, mutta Loimu puristi siitä lopulta voiton ja piti täydet sarjapisteet Kerttulassa.

Ottelun paras pistemies oli Loimun hakkuri Prince, joka teki 24 pistettä +14. Illan isoin onnistuja oli kuitenkin keskipelaajana 18 pistettä tehoin +13 tehtaillut Eetu Mäki. Liberosta yleispelaajaksi vaihtanut Ville Sihvonen tehtaili hänkin 11 pistettä elämänsä ensimmäisessä täydessä yleispelaaja-pelissä. Tiikereistä yleispelaaja Lauri Jylhä teki 16 pistettä, mutta jäi tehoissa vain kaksi plussan puolelle. Keskipelaaja Walter Schreck teki 13 pistettä tehoin +11.

Pelipaikalleen yleispelaajaksi takaisin palannut Teemu Lahti teki 13 pistettä.

– Niin sanottu aloituskuusikko jäi kotiin ja itsekin pääsin reilu parin vuoden tauon jälkeen yleispelaajan tontille. Oli ihan kivaa. Olihan alku melkoista hakemista, mutta loppua kohti lähti rullaamaan vähän paremmin. Olen tyytyväinen Kasperi Emmesin ja Oliver Dalhemin puolesta, kun pääsivät debytoimaan Mestaruusliigassa, Kokkolan Tiikereiden Teemu Lahti sanoo.

Ottelun parhaiksi pelaajiksi Mieli Kriisikeskus Turku valitsi yhdessä Toivo Sukarin kanssa Loimulta Princen ja Tiikereiltä Kasper Emmesin. ProLiberon valinta osui Loimun Roope Siliämaahan.

– Maistuu maistuu, kivaa puuhaa se oli. Näinkin lyhyellä varoajalla ihan kelpo suoritus. Olen joskus juniorina pelannut yleispelaajana, mutta näissä ympyröissä ensimmäinen kerta. Lopputulos ei tätä peliä määrittänyt. Emme pelanneet sen vuoksi. Hyvää valmistautumista meille vielä tuleviin peleihin. Voitot olleet harvassa tällä kaudella ja oli henkisesti tärkeä juttu meille saada voitto vielä runkosarjan loppuun, toteaa Raision Loimun Ville Sihvonen.

– Ensimmäinen erä haettiin askelmerkkejä tuolla kokoonpanolla, mutta sen jälkeen olen ihan tyytyväinen miten nuoret miehet esiintyivät. Tämä oli heidän ottelu tänään. Pieniä sariasteluja, pieniä vammoja ja ylioppilaskirjoituksia, mutta eiköhän me tuosta saada viikonlopuksi miehet kasaan, kommentoi Mikko Keskisipilä Tiikereistä.

Turun Seutusanomat