
VAALIT.
Varhaiskasvattajien verkosto järjestää keskiviikkona 5.3. Turun pääkirjastossa keskustelutilaisuuden. Varhaiskasvatuksen järjestäminen on kunnan tärkeimpiä tehtäviä nyt, kun hyvinvointialueet ovat ottaneet vastuun sosiaali- ja terveydenhuollosta.
Kuntalaisten kannalta se on yksi kevään kuntavaalien tärkeimmistä teemoista. Olennaisia kysymyksiä ovat, mitä laadukas varhaiskasvatus tarkoittaa ja miten laadukasta varhaiskasvatusta voidaan tuottaa kustannustehokkaasti.
Keskiviikon tilaisuudessa keskustellaan näistä kysymyksistä turkulaisten perheiden, päättäjien ja palveluntuottajien näkökulmasta. Tilaisuuden alustaa Turun varhaiskasvatuksen palvelualuejohtaja Vesa Kulmala sekä varhaiskasvatusta alueella järjestävä yritys, mitä seuraa kuntavaaliehdokkaiden paneelikeskustelu.
Paikalla keskustelemassa ovat Turun päättäjistä Piia Elo (SDP, Kasvatuksen ja opetuksen apulaispormestari), Sini Ruohonen (Kok. kaupunginhallituksen jäsen) ja Sofia Engblom (Vihr. valtuutettu).
Tilaisuuden lopussa on aikaa vapaalle keskustelulle ja yleisökysymyksille. Tilaisuudessa on myös kahvitarjoilu.
Laadukasta varhaiskasvatusta – yhdessä! -keskustelutilaisuus pidetään 5. maaliskuuta kello 17–18.15 Turun pääkirjaston kokoustila 1:ssä, kahvilan yläkerrassa. Keskustelutilaisuuden järjestää Varhaiskasvattajien verkosto, joka on yksityisten varhaiskasvatusta tarjoavien toimijoiden yhteenliittymä.
Turun Seutusanomat