
TEATTERI.
Turkulaisen Teatteri Akselin 10-vuotisjuhlavuoden kolmas ensi-ilta tarjoaa riemastuttavan komedian onnesta, rakkaudesta ja itsensä hyväksymisestä.
Kotimainen komediaklassikko Ruma Elsa saa ensi-iltansa teatterin päänäyttämöllä perjantaina 28. maaliskuuta. Ensio Rislakin käsikirjoittaman näytelmän ohjaa Aleksi Kauppinen, jonka edelliset ohjaustyöt Teatteri Akselissa ovat olleet yleisö- ja arvostelumenestyksiä.
Näytelmän päähenkilö Elsa kutsuu itseään Santuksi ja haluaa olla rohkeasti oma itsensä yhteiskunnan tiukkoja sukupuolimuotteja vastaan kapinoiden. Kun Elsa saa tarpeekseen äitinsä ja siskojensa jatkuvista moitteista, päättää hän suorittaa erikoisen kokeen heidän tuleville puolisoilleen.
Lämpimällä huumorilla höystetty Ruma Elsa on käsikirjoitettu 1940-luvulla ja kansan tietoisuuteen se nousi Edvin Laineen vuonna 1949 ohjaaman samannimisen elokuvan myötä. Pääosaa elokuvassa esittänyt Eeva-Kaarina Volanen sai roolisuorituksestaan parhaan naispääosan Jussi-palkinnon. Ohjaaja Aleksi Kauppinen näkee näytelmän modernina klassikkona, sillä sen käsittelemät aiheet, kuten kauneusihanteet ja sukupuoliroolit, resonoivat vahvasti edelleen.
– Ruma Elsa tarjoaa erittäin riemastuttavia hetkiä, mutta se antaa nykyajankin katsojalle myös ajattelemisen aihetta. Näytelmän ytimessä on ikiaikainen filosofinen kysymys rumuudesta ja kauneudesta.
Kauppisen mukaan Elsa ristiriitaisuuksineen on äärimmäisen kiinnostava hahmo.
– Mikä tekee Elsasta ruman ja kenen puolelle katsoja missäkin tilanteessa asettuu? Se on kiinnostavaa nähdä. Sen verran voin paljastaa, että Elsan koe yllättää lopulta myös hänet itsensä, mutta miten se hänet yllättää en paljasta, Kauppinen naurahtaa.
Esityskausi: 28.3.–10.5.2025
Turun Seutusanomat
