Varissuon jouluvalokilpailu on ratkennut: As Oy Kousantorni teki hattutempun!

Akselin kiinteistöpalveluiden tiloissa järjestetyssä tilaisuudessa palkinnot jakoi Varissuon Lämpö Oy:n toimitusjohtaja Teemu Halenius. Taustalla Varissuo-Seuran hallituslaisia.

VARISSUO. Varissuo-Seuran kolmatta kertaa järjestämä taloyhtiöille suunnattu jouluvalokilpailu on päättynyt. Parhaat pihat palkittiin torstaina 25. tammikuuta. Kilpailun voitti As Oy Kousantorni, toiseksi tuli As Oy Päivännousu ja kolmanneksi rivitalopiha Konradinkuja 3:ssa. Kolmen parhaan saamien palkintojen lisäksi jaettiin kunniamaininnat osoitteessa Pihkalankatu 1 olevalle parvekkeelle ja Turun normaalikoulun valometsäikkunalle.

Kousantorni teki voitollaan hattutempun, sillä se on palkittu myös kahtena aiempana vuonna. Palkintoa tuli noutamaan taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Ilmo Heino:

– Laitoimme kuviovalot aidan ympärille. Sitten toin metsästä joulukuusen, joka valaistiin. Lisäksi meillä kasvaa pihalla tuija, joka valaistiin. Aika paljon oli valoja jo taloyhtiön puolesta, kertoo Ilmo Heino.

Heidän taloyhtiössään on kaksi pistetaloa ja 65 asuntoa.

– Tämä oli juuri sitä, mitä kilpailussa haettiin: Taloyhtiö teki oman osuutensa pihalla ja asukkaat osallistuivat koristelemalla omat parvekkeensa, ja siitä syntyi näyttävä kokonaisuus, kehuu kilpailun aikanaan ideoinut Seija Niemi Varissuo-Seurasta.

Heinon mukaan varsinkin monet uudet maahanmuuttajaperheet olivat kilpailusta innoissaan, sille heille jouluvaloperinne oli entuudestaan vieras ja siksi niin viehättävä.

Kakku maistui voittajille.

Akselin kiinteistöpalveluiden tiloissa järjestetyssä tilaisuudessa palkinnot jakoi Varissuon Lämpö Oy:n toimitusjohtaja Teemu Halenius.

– Olemme olleet vuosikausia mukana kaikenlaisissa Varissuohon liittyvissä hankkeissa. Tästäkin voi tulla hauska perinne, hän uskoo.

Palkinnoksi taloyhtiöt saivat lahjakortit Tokmannille sillä ajatuksella, että voivat nyt hakea alennusmyynneistä lisää jouluvaloja ensi vuoden kilpailua varten. Ensi vuotta varten Varissuo-Seuralla onkin jo uudet suunnitelmat.

– Lähdemme tavoittelemaan lisää osallistujia sillä, että järjestämme omat sarjat taloyhtiöille, rivitalopihoille ja yksityisille parvekkeille, jotta nekin varissuolaiset voivat osallistua, joiden taloyhtiöt eivät halua lähteä mukaan. Lisäksi tulee oma sarja yrityksille ja yhteisöille. Esimerkiksi Varissuon kirkko lähtee varmaankin ensi vuonna mukaan, Seija Niemi kertoo.

Ensi vuonna kilpailu myös startataan aiempaa näkyvämmin, jotta se saisi enemmän huomiota.

– Pidämme 1. joulukuuta ison valojuhlan, jossa nähdään valoshowta ja tulitaidetta, Niemi paljastaa.

Palkintoja taloyhtiöiden puolesta kävivät pokkaamassa Risto Suominen, Ilmo Heino, Juha Nurmi ja Jarmo Kauranen.

Kilpailuun osallistui ensimmäisenä vuonna todella vähän yhtiöitä, mutta kilpailijat ovat tuplaantuneet joka vuosi. Vielä ollaan kuitenkin kaukana Seija Niemien alkuperäisestä tavoitteesta, eli siitä, että Varissuosta tulisi kilpailun myötä Suomen valoisin lähiö, jonka loistetta ihmiset saapuisivat joulun aikaan katsomaan kauempaakin.

Konkreettisen valoisuuden lisäksi Varissuota valaisee Niemen mukaan yhteisöllisyys ja ihanat tapahtumat.

– Esimerkiksi naisten päivänä meillä on iso yhteistyössä järjestettävä tapahtuma liikekeskuksessa ja Varissuo-viikkoa vietetään taas syyskuussa. Tänä vuonna Varissuo-viikko huipentuu Varissuo-Seuran 40-vuotisjuhliin, Niemi kertoo.

20. maaliskuuta kello 17 Varissuo-Seura järjestää Majanummella keskustelutilaisuuden ostikolla: Hyvä asuminen Varissuolla!

Janica Vilen