Lukijakuva: Aaslan juhla keräsi koko Rymättylän yhteen

Marko Urpolahti opastaa Santeri ja Samuli Niemistä sekä Edla Saarta lykkimään tasatahtiin Aaslan pellolla.

NAANTALI. Satavuotias Suomi innosti rymättyläläisiä yhdistyksiä juhlimaan maata yhteistuumin lauantaina 9. syyskuuta. Halki Rymättylän Aaslan saaren juhlaan polkeneet Heimo Granö ja Arto Uotila toivat sinivalkoisen lipun juhlapaikalle juhlan alkamisen merkiksi.

Ylikylän pellolla maa- ja kotitalousnaisten keittämä hernekeitto houkutteli väkeä paikalle. Naapurissa oli paikallisen MLL-yhdistyksen kahvipiste. Sen tortussa maistui lähellä toimivan lammastilan lammasmaitojugurtti.

Urheiluseura Soihdun pisteessä sitä yhteistyötä testattiin ihan oikeasti. Pitkien puusuksien kyydissä sai kokeilla, onnistuuko lykkiminen kolmen hengen voimin. Kaarnaveneen veistoon antoi opastusta partiolippukunta Märssyvahdit.

Esiintymislavalla aaslalainen Heikki Saarinen poimi saaren historiasta kiinnostavia kohtia. Visaisia kysymyksiä Rymättylästä esittivät Rymättylä-Seuran perinnetoimikunnan väki.

Maija Heino antoi haitarillaan rytmiä tanssijoille. Askeleissa opastivat Liisa Suomi ja Elina Laine.

Ihmisiä oli juhlassa noin sata. Aika moni tuumasi, että tallaisia yhdistysten yhteisiä kyläjuhlia pitäisi järjestää lisää Rymättylässä.

Lassi Lähteenmäki